İş stresinin iş-aile çatışması ve mutluluk düzeyine etkisi: Turizm işletmesi çalışanları üzerinde bir inceleme
The effect of work stress on work-family conflict and happiness level: A study on tourism business employees
- Tez No: 947715
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilinde hizmet veren konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin iş stresi düzeyi, iş-aile çatışması ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkilerin ortaya konmasıdır. Bu amaçla araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024 yılının aralık ayı ve 2025 yılının mart ayları arasında Ankara ilinde hizmet veren konaklama işletmelerindeki işgörenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini tam sayım örnekleme tekniği kullanılarak seçilen, Ankara ilinde hizmet veren konaklama işletmelerinde çalışan 409 işgören oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler, nicel araştırma yöntemlerinde sıklıkla kullanılan anket veri toplama aracı ile elde edilmiştir. Araştırma problemini ortaya koymak amacıyla işgörenlerin iş stresi ile iş-aile çatışması düzeyi ve işgörenlerin mutluluk düzeyleri arasında ilişkilerin olup olmadığı, uygulanan anketlerden elde edilen verilerle analiz edilmiştir. Anket formu, demografik özellikler, iş stresi ölçeği, iş-aile çatışması ölçeği ve Oxford mutluluk ölçeği olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Verilerin analizi için SPSS (The Statistical Package for Social Science) programı kullanılmış ve analiz sırasında Pearson Korelasyonu, T-Testi ve One Way ANOVA testleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda iş stresi düzeyi ile işgörenlerin iş-aile çatışması düzeyleri arasında pozitif yönlü, iş stresi düzeyi ile işgörenlerin mutluluk düzeyleri arasında ise ters yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın iş-aile çatışması ile mutluluk düzeyi arasında anlamlı bir ilişkinin olduğuna dair yeterli kanıt bulunamamıştır. Araştırmada ortaya çıkan bu sonuçların, örgütsel davranış yazınına katkı sağlamasının ötesinde sektör yöneticilerine de ışık tutabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationships between job stress levels, work-family conflict, and happiness levels among employees working in accommodation establishments operating in the province of Ankara. For this purpose, the relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The population of the study consists of employees working in accommodation establishments serving in Ankara between December 2024 and March 2025. The sample of the study consists of 409 employees selected using the complete enumeration sampling technique from accommodation establishments operating in Ankara. The data in the study were obtained through a questionnaire, which is a frequently used data collection tool in quantitative research methods. To determine the research problem, the relationships between employees' job stress, work-family conflict levels, and happiness levels were analyzed using the data obtained from the questionnaires. The questionnaire form consists of four sections: demographic characteristics, job stress scale, work-family conflict scale, and the Oxford happiness scale. For data analysis, the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) software was used, and Pearson Correlation, T-Test, and One-Way ANOVA tests were conducted during the analysis. As a result of the study, it was found that there is a positive and significant relationship between job stress levels and employees' work-family conflict levels, and a negative and significant relationship between job stress levels and employees' happiness levels. However, no sufficient evidence was found to suggest a significant relationship between work-family conflict and happiness levels. It is considered that the findings of this study may not only contribute to the organizational behavior literature but also provide insights for sector managers.