Mesudiye İlçesi'nin beşeri ve ekonomik coğrafyası
The human and economic geography of Mesudiye district
  1. Tez No: 947752
  2. Yazar: BUSE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
''Mesudiye İlçesi'nin beşerî ve ekonomik coğrafyası'' başlıklı bu çalışma, ilçenin fiziki özellikleri ve beşerî yapısını detaylı bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır. Literatür taramaları sonucunda, Mesudiye üzerine kapsamlı bir çalışmanın eksikliği tespit edilmiş ve bu durum çalışmaya özgün ve öncü bir nitelik kazandırmıştır. Bu bağlamda, ilçe geçmişten günümüze uzanan tüm yönleriyle bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, ilçeye ait sayısal ve sözel veriler elde edilmiş, bu veriler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve diğer analitik yöntemler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Özellikle arazide yapılan çalışmalar ile desteklenen veri toplama süreci, ilçenin fiziki ve beşerî özelliklerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasına olanak sağlamıştır. Analizlerin daha anlaşılır bir şekilde sunulması için haritalar, tablolar ve grafiklerden yararlanılmış; elde edilen sonuçlar kapsamlı bir biçimde yorumlanmıştır. Yapılan çalışma, Mesudiye'nin fiziki coğrafya unsurlarını beşerî coğrafya çerçevesiyle ilişkilendirerek daha geniş bir perspektif sunmayı hedeflemiştir. Tezde, ilçenin mevcut avantaj ve dezavantajları değerlendirilmiş; sürdürülebilir kalkınma ve bölgesel gelişim için öneriler sunulmuştur. Bu öneriler, yalnızca mevcut durumun değerlendirilmesiyle sınırlı kalmayıp, gelecekte yapılacak akademik çalışmalara da ışık tutacak niteliktedir. İlçenin fiziki coğrafya unsurları ile beşerî ve ekonomik yapısının birlikte değerlendirilmesi, yerel dinamiklerin bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasını sağlamış ve bölgenin potansiyelini daha iyi anlamaya olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“The Human and Economic Geography of Mesudiye District”, aims to examine the district's physical characteristics and human structure in detail. As a result of literature reviews, it was identified that there is a lack of comprehensive studies focused on Mesudiye, which grants this research an original and pioneering quality. In this context, the district has been analyzed from a scientific perspective, encompassing all aspects from past to present. Within the scope of the study, both quantitative and qualitative data related to the district were collected and evaluated using Geographic Information Systems (GIS) and other analytical methods. The data collection process, supported particularly by fieldwork, has enabled a detailed understanding of the district's physical and human characteristics. To present the analyses in a more comprehensible manner, maps, tables, and graphs were utilized, and the findings were interpreted comprehensively. The study aims to offer a broader perspective by correlating the physical geography elements of Mesudiye with the framework of human geography. The thesis evaluates the district's current advantages and disadvantages and proposes suggestions for sustainable development and regional growth. These suggestions not only address the present conditions but also aim to guide future academic research. The integrated evaluation of the district's physical geography and its human and economic structure provides a holistic understanding of local dynamics and offers a clearer insight into the region's potential.