Ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının türev kavramına ilişkin ön bilgilerinin lisans eğitimlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of prior knowledge of secondary school mathematics teacher candidates on the concept of derivatives
  1. Tez No: 590265
  2. Yazar: GÜLCAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada matematik öğretmen adaylarının türev kavramına ilişkin ön bilgilerinin lisans eğitimlerindeki analiz derslerinde işlenen türev kavramının öğrenilmesini nasıl etkilediğinin araştırılması ve fonksiyonlarla ilgili ön bilgilerinin sorgulanması amaçlanmıştır. Bu araştırmanın deseni nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması araştırma yöntemidir. Araştırmanın katılımcıları, Ankara ilinde bir devlet üniversitesinin 1. ve 2. sınıflarında öğrenim gören 32 öğretmen adayından oluşmuştur. Öğretmen adaylarına türev kavramıyla ilgili sorular yöneltilip, verdikleri cevaplar incelenmiştir. Böylece türev kavramının geometrik yorumu üzerinde ön bilgi etkisi, türev kavramının matematiksel yorumu üzerinde ön bilgi etkisi, türev kavramının uygulamaları konusunda ön bilgi etkisi ve fonksiyonlarla ilgili ön bilgileri hakkında fikirler elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ön bilgilerin bazı katılımcılar için yeni bilgilere temel oluşturduğu ve pozitif yönde etki ettiği görülmüştür. Katılımcıların var olan bilgilerine eklemeler yaparak yeni bilgileri öğrendikleri gözlenmiştir. Fakat bazı katılımcıların ön bilgilerindeki eksiklikleri ve yanlışlıkları lisans eğitimlerinde de devam ettirdikleri ve ön bilginin bu katılımcılar için negatif yönde etki ettiği gözlenmiştir. Azınlıkta olmasına rağmen bazı katılımcılarda da ön bilgininin ne pozitif ne de negatif etkisinin olmadığı görülmüştür. Bu katılımcılar ya eksik öğrenmelerini giderip yeni öğrenmeleri gerçekleştirebilmiştir ya da ön bilgilerini doğru yönde kullanamayıp yeni öğrenmeleri gerçekleştirememiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında ortaöğretimde görev yapan öğretmenlere, lisans programlarında görev yapan eğitimcilere ve araştırmacılara bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate how the pre-knowledge of mathematics teacher candidates about derivative concept affects the learning of derivative concept in analysis courses in undergraduate education and question the preliminary function knowledge. The design of this research is a case study research method which is one of the qualitative research methods. The participants of the study consisted of 32 prospective teachers studying in the first and second grades of a public university in Ankara. Pre-service teachers were asked questions about derivatives and their answers were examined. Thus, preliminary information effect on geometric interpretation of derivative concept, preliminary information effect on mathematical interpretation of derivative concept, preliminary information effect on derivative applications and ideas about function preliminary information were obtained. Descriptive analysis method was used for data analysis. As a result of the research, it was seen that preliminary information was the basis of some new information for some participants and had a positive effect. It was observed that the participants learned new information by adding to the existing information. However, it was observed that some of the participants continued the deficiencies and inaccuracies in their preliminary knowledge in their undergraduate education and that the preliminary knowledge had a negative effect on these participants. Although it is in the minority, some of the participants did not have any positive or negative knowledge. These participants could either eliminate their missing learning and perform their new learning or could not use their prior knowledge in the right direction and could not realize new learning. In the light of the findings obtained from the research, a number of suggestions were given to teachers working in secondary education, educators working in undergraduate programs and researchers.