Hemşirelerin bireysel mesleki ve çalışma ortamı özelliklerinin yetenek yönetimi algılarına etkisi
The effect of individual occupational and work environment characteristics on nurses' perceptions of talent management
  1. Tez No: 947773
  2. Yazar: NİLÜFER ARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇİÇEK KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin bireysel, mesleki ve çalışma ortamı özelliklerinin yetenek yönetimi algısı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de yataklı tedavi kurumlarında görev yapan 413 hemşirenin katıldığı çalışmada,“Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği ve Yetenek Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon, tekli ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, hemşirelerin çalışma ortamı özelliklerini orta düzeyde algıladığını ve yetenek yönetimi algılarının düşük düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Tekli regresyon analizinde çalışma ortamı özelliklerinin yetenek yönetimi algısını %57,3 oranında etkileyerek en güçlü değişken olduğu belirlenmiştir. Özellikle“yönetime katılım ve temsil gücü”(%57,3) ve“yönetici hemşirelerin tutum ve liderlik özellikleri”(%58,4) alt boyutlarının etkisi öne çıkmıştır. Çoklu regresyon analizine göre çalışma ortamı özellikleri (genel), çalışılan kurum türü (özel hastane) ve cinsiyet (erkek) değişkenleri pozitif yönde, mesleki deneyim, kısmen memnuniyet (çalışılan kurum) ve gece vardiyasında çalışma değişkenleri ise olumsuz yönde yetenek yönetimi algısı üzerinde etkili bulunmuştur. Modelin toplam açıklama gücü %60,7 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, çalışma ortamının iyileştirilmesi, katılımcı önderlik davranışlarının desteklenmesi ve hemşirelerin yönetime katılımının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of nurses' individual, professional, and work environment characteristics on their perceptions of talent management. The study involved 413 nurses working in inpatient care institutions in Turkey, and data were collected using the Introductory Information Form, Nursing Job Index-Nursing Work Environment Assessment Scale, and Talent Management Scale. Descriptive statistics, correlation, simple and multiple regression analyses were applied to analyze the data. The findings of the study revealed that nurses perceived their work environment characteristics at a moderate level, and their perceptions of talent management were low. According to the simple regression analysis, work environment characteristics were found to be the strongest variable affecting talent management perception, with an impact of 57.3%. Specifically, the subdimensions of“participation in management and representation power”(57.3%) and“attitudes and leadership qualities of nurse managers”(58.4%) had the most significant effect. According to the multiple regression analysis, the variables of working environment (general), type of institution (private hospital) and gender (male) were found to be positively influential, while the variables of professional experience, partial satisfaction (institution) and working night shift were found to be negatively influential. The total explanatory power of the model was found to be 60.7%. In conclusion, it is recommended to improve the working environment, support participatory leadership behaviors and increase the participation of nurses in management.