Söylem ve cinsiyet: Sözcük türlerinin ve söylem belirleyicilerinin kullanımındaki kimi görünümler
Some appearances in the usage of discourse markers and sorts of word
  1. Tez No: 94781
  2. Yazar: GÜNAY MERİH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
91 ÖZET Bu araştırmada kadınların ve erkeklerin dil kullanımında ad soylu sözcüklerin kullanımı ve söylem belirleyicileri açısından var olan görünümleri belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 25-35 yaşlan arasında ölçünlü dil konuşan ve yüksek öğrenim görmüş 12 erkek ve 12 kadın olmak üzere toplam 24 denek katılmıştır. Denekler rastlantısal küme örneklemesi yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada varsayımların sınanması aşamasında dolaylı gözlem, içerik çözümlemesi, katılımlı yoğun gözlem, sormaca ve yarı yapılanmış bireysel görüşme yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aşamasında deneklerden anlatı örnekleri toplanmış ve deneklere hazır bir metin üzerinde eksik sözcükler tamamlatılmıştır. Çalışmanın sonucunda erkeklerin kadınlardan daha uzun konuştukları buna karşın kadınların küçük bir farkla erkeklerden daha çok durakladıkları belirlenmiştir. Bunun yanında ad soylu sözcüklerin kullanımında küçük farklılıkların ortaya çıktığı görülmüştür. Söylem belirleyicilerinin toplam kullanım değerleri açısından cinsiyetler arasında belirgin bir farklılık görülmezken, bazı belirleyicilerin kullanımında farklılıklar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY In this study the determination of the valid aspects for the discourse markers and the usage of the nominal words in the language use of the women and the men has been aimed. The total 24 subjects including 12 men and 12 women graduated in the university and speaking standart between 25 and 35 ages have participated to this study.These subjects have been selected by the method of sampling random clustring. In this study the methods of the techniques of inderect observation, content analysis, participated intensive observation, inquiry and semi constructed indiviuai interview have been used in the stage of the test of the assumptions. In the stage of collecting data of the study the narrative samples from the subjects have been collected and the subjects have been completed the missing words on the text. At the end of the study it has been understood that the men have talked so much rather than the women whereas the women have paused more than the men as a little bit difference. Besides, it has been understood that there are small differences in the usage of nominal words. While the certain difference can not be seen between the sexes with the regard of the total usage of discourse markers numbers. It is concluded that there are differences among the usage of some markers.