Hemodiyaliz hastalarına uygulanan hareket açıklığı egzersizlerinin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effects of range of motion exercises applied to hemodialysispatients on fatigue and sleep quality: A randomizedcontrolled trial
- Tez No: 947832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
HEMODİYALİZ HASTALARINA UYGULANAN HAREKET AÇIKLIĞI EGZERSİZLERİNİN YORGUNLUK VE UYKU KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ: RANDOMİZE KONTROLLÜ ÇALIŞMA Hemodiyaliz hastalarında sık görülen şikayetler yorgunluk ve uyku kalitesinde bozulmadır. Hareket açıklığı egzersizleri, birçok faydası olan ve bağımsız olarak yapılması kolay, basit bir hemşirelik girişimidir. Bu çalışma, hemodiyaliz hastalarına uygulanan hareket açıklığı egzersizlerinin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla paralel grup randomize kontrollü ssel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma bir devlet hastanesinin hemodiyaliz ünitesinde Haziran 2023 - Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Örneklem büyüklüğü G power kullanılarak; 22 müdahale ve 22 kontrol olmak üzere 44 hasta ile başlanmış olup, çalışma müdahale 20, kontrol 20 olmak üzere 40 hasta ile tamamlanmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Piper Yorgunluk Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi'nden oluşan veri toplama araçları kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kurul izni, kurum izni ve protokol kaydı (Clinical Trial No: NCT05882994) alınmıştır. Müdahale grubuna hareket açıklığı egzersizlerinin, haftada 2 gün, 12 hafta süreyle ve 15 dakika olacak şekilde uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise bir uygulama yaptırılmamış, rutin tedavi ve bakım verilmiştir. p0,05). Müdahale grubunda başlangıç ve 6. hafta yorgunluk toplam puan ortalamaları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark göstermemiştir (p>0,05). Altıncı ve 12. haftada müdahale grubunda alınan yorgunluk toplam puan ortalaması kontrol grubundan istatistiksel olarak düşük bulunmuştur (p0,05). Müdahale grubunda uyku kalitesi toplam puan boyut ortalamaları başlangıç, 6.hafta ve 12. hafta ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken her ölçüm zamanında düşüş görülmüştür (p0,05). Araştırmada; hemodiyaliz hastalarında yorgunluğu azaltmada ve uyku kalitesini arttırmada etkili olduğu belirlenmiştir. Hemodiyaliz hastalarının, her ortamda uygulanabilen hareket açıklığı egzersizleri için motive edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF RANGE OF MOTION EXERCISES APPLIED TO HEMODIALYSIS PATIENTS ON FATIGUE AND SLEEP QUALITY: A RANDOMIZED CONTROLLED TRIAL Fatigue and poor sleep quality are common complaints in hemodialysis patients. Range of motion exercises are a simple intervention that has many benefits and is easy to do independently. This study was conducted as a parallel group randomized controlled trial to determine the distribution of fatigue and sleep quality after range of motion exercises applied to hemodialysis patients. The research was conducted in the hemodialysis unit of a state hospital between June 2023 and September 2023. The sample size started with 44 patients, 22 intervention and 22 control, using G power, and the study was completed with 40 patients, 20 intervention and 20 control. Data collection tools consisting of Personal Information Form, Piper Fatigue Scale, and Pittsburgh Sleep Quality Index were used. Ethics committee approval, institutional permission, and protocol registration (Clinical Trial No: NCT05882994) were obtained for the implementation of the research. Range of motion exercises were applied to the intervention group, 2 days a week, for 12 weeks, and for 15 minutes. The control group did not undergo any application, and received routine treatment and care. The value of p0.05). In the intervention group, there was no statistically significant difference in the total fatigue score averages at baseline and 6th weeks compared to the control group (p>0.05). The total fatigue score average obtained in the intervention group at the sixth and 12th weeks was found to be statistically lower than the control group (p0.05). While there was a statistically significant difference in the total sleep quality score dimension averages at baseline, 6th week and 12th week measurements in the intervention group, a decrease was observed at each measurement time (p0.05). In the study, it was determined that it was effective in reducing fatigue and improving sleep quality in hemodialysis patients. It may be recommended that hemodialysis patients be motivated for range of motion exercises that can be applied in any environment.