Hemodiyaliz hastalarında el ve ayak masajının yorgunluk üzerine etkisi
The effect of hand and foot massage on fatigue in hemodialysis patients
- Tez No: 575238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİĞDEM LAFCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Araştırma, hemodiyaliz (HD) tedavisi alan hastalarda el masajı ve ayak masajının yorgunluk üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü yarı deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini, 19 Ekim 2018 – 11 Şubat 2019 tarihleri arasında Batman Bölge Devlet Hastanesi'nin Diyaliz Ünitesi'ne HD tedavisi için başvuran 125 hasta oluşturmuştur. Örneklemi ise, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmayı kabul eden hastalar arasından randomizasyonla belirlenmiş olup, 28 kontrol, 27 el ve 27 ayak masajı grubu olmak üzere 82 hasta oluşturmuştur. Veriler,“Hasta Tanıtım Formu”ve“Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Ölçeği- YİGBÖ”ile toplanmıştır. El masajı grubundaki hastaların fistülsüz taraftaki eline 4 hafta boyunca haftada 3 kez 8 dakika süre ile el masajı, ayak masajı grubundaki hastaların her iki ayağına 4 hafta boyunca haftada 3 kez, sıvazlama ve yoğurma hareketi 3-4 kez tekrarlanarak ayak masajı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara HD ünitesinde uygulanan hemşirelik girişimleri dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, yüzde, sayı değerleri verilmiştir. Grupların tanıtıcı ve hastalığa ilişkin özelliklerinin karşılaştırılmasında Ki-Kare, ikili karşılaştırılmasında Posthoc-test: Tukey HSD, üçlü karşılaştırılmasında OneWay ANOVA, bağımlı gruplarda t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The research was conducted as a randomized controlled quasi-experimental study to determine the effect of hand and foot massage on fatigue in the patients receiving hemodialysis (HD) treatment. Method: The population of the study consisted of 125 patients, who presented to the Dialysis Unit of the Batman Regional State Hospital for HD treatment between October 19, 2018, and February 11, 2019. 82 patients – 28 in the control group, 27 in the hand massage group, and 27 in the foot massage group – comprised the sample. The patients in the sample were randomly selected among the patients who fulfilled the study criteria and accepted to take part in the study. The data were collected through“Patient Identification Form”and“Visual Analogue Scale for Fatigue – VAS-F.”In the hand massage group, the patients' hands that were on the side without fistula were hand-massaged for 8 minutes 3 times a week for 4 weeks and in the foot massage group, both two feet of the patients were foot-massaged by repeating stroking and kneading actions 3-4 times 3 times a week for 4 weeks. No treatment was performed on the patients in the control group except for the nursing interventions applied in the HD unit. In evaluating the data, mean, standard deviation, percentage, and numerical values were provided. Chi-Square test was used to compare the identifying and disease-related characteristics of the groups. Posthoc-test: Tukey HSD, OneWay ANOVA, and t-test were used for pairwise comparison, triple comparison, and dependent groups, respectively.