İdiyopatik pulmoner fibrozis hastalarında toraks iskelet kas kitlesi ile normal ve fibrotik akciğer volümlerinin BT ile kantitatif değerlendirilmesi ve prognostik değeri
Quantitative evaluation of thoracic skeletal muscle mass and normal/fibrotic lung volumes on CT in idiopathic pulmonary fibrosis patients: Prognostic significance
- Tez No: 947894
- Danışmanlar: DR. MURATHAN KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Çalışmamızın temel amacı idiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) hastalarında toraks iskelet kasları üzerinden değerlendirilen sarkopeninin ve threshold (eşik) tabanlı kantitatif akciğer volümetrik analizinin olası prognostik önemini ve mortalite üzerine olan etkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2019 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde kontrastsız toraks BT tetkiki yapılan ve akciğer parankiminde olağan interstisyel pnömoni (OİP) paterni izlenen hastalar retrospektif olarak tarandı (n=197). Dahil edilme kriterlerini karşılayan İPF hastaları (n=106) ile herhangi bir kronik akciğer hastalığı olmayan, benzer yaş ve cinsiyette aynı sayıda kontrol grubu hastası (n=106) çalışmaya dahil edildi. Hastaların toraks BT görüntüleri iş istasyonuna (Advantage workstation 4.7 Revolution, GE, USA) aktarılarak sarkopeni değerlendirmesi için pektoral kasların kesit alanı (PKA) ve pektoral kas dansitesi (PKD) arkus aortanın hemen üzerindeki ilk aksiyal kesitten, erektör spina kasının kesit alanı (ESA) ve erektör spina kas dansitesi (ESD) 12. torasik vertebra korpusunun alt kenarı düzeyinde tek kesitli aksiyal BT kesitinden ölçüldü. Aynı iş istasyonunda yapay zekâ tabanlı bir yazılım analiz paketi olan Thoracic VCAR (GE Healthcare) yazılımı aracılığıyla hastaların normal havalanan akciğer volümleri ile fibrotik akciğer volümleri kantitatif olarak ölçüldü. Hasta ve kontrol grubunun tüm BT ölçümleri karşılaştırıldı. Hastaların demografik verilerinin yanı sıra solunum fonksiyon testleri (SFT), 6 dakika yürüme testi (6DYT) sonuçları, yaşam süreleri (ay olarak) kaydedildi ve iki yıllık sağkalım analizi yapıldı. Ayrıca sistemde kontrol toraks BT incelemesi olan 52 hastanın ilk ve kontrol BT ölçümleri karşılaştırılarak süreç içerisindeki değişimleri değerlendirildi. Elde edilen veriler ile toraks iskelet kas kitlesi ve kantitatif akciğer volümlerinin hastaların fonksiyonel testleri (SFT, 6DYT) ile olan ilişkisi, prognoza ve sağkalım üzerine olan etkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 106 İPF hastasının 79'u erkek (%74,5), 27'si ise kadındı (%25,5). Kontrol grubunun cinsiyet dağılımı hasta grubu ile aynıydı. Hasta grubunun yaş ortalaması 58,9±10,31 yıl, kontrol grubunun ise 59,07±6,29 yıl olup istatistiksel olarak benzerdi. Hasta grubunun vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha düşük bulundu (p0,05). Hastalar erektör spina indeksi (ESI) ve pektoral kas indeksi (PKI) sonuçlarının dağılımına göre sarkopeni olan ve sarkopeni olmayan şeklinde gruplara ayrılarak karşılaştırıldı. ESI' ye göre sarkopenik olan hastaların iki yıllık sağkalım oranı, takip süreleri, normal atenüasyonlu akciğer volümü (NAAV L, %), toplam akciğer volümü, FVC (L), FEV1 (L), 6DYT'nde yürüme mesafesi (m, %) sonuçları sarkopenik olmayan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük bulundu (p0,05). İPF hastalarında mortaliteyi öngörmek adına sık kullanılan bir sistem olan GAP evreleme sistemine göre hastalar GAP Evre 1-2-3 olarak sınıflandırıldı ve BT ölçümleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of our study is to investigate the prognostic significance of sarcopenia assessed via thoracic skeletal muscles and threshold-based quantitative lung volumetric analysis, as well as their potential impact on mortality in patients with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF). Materials and Methods: Patients who underwent non-contrast chest CT and exhibited usual interstitial pneumonia (UIP) patterns in the lung parenchyma at Ankara Bilkent City Hospital between January 2019 and August 2023 were retrospectively analyzed (n=197). IPF patients meeting the inclusion criteria (n=106) were included alongside a control group consisting of individuals without chronic lung disease, for similar age and gender (n=106). Thoracic CT images were transferred to the workstation (Advantage Workstation 4.7 Revolution, GE, USA), and cross-sectional areas and densities of the pectoral muscles (PMA, PMD) were measured at the first axial slice above the aortic arch, while the cross-sectional area and density of the erector spinae muscle (ESA, ESD) were measured at the lower border of the 12th thoracic vertebra. Lung volumes, including normally aerated and fibrotic lung volumes, were quantitatively measured using the AI-based Thoracic VCAR (GE Healthcare) software. CT measurements of the patients and control groups were compared. Demographic data, pulmonary function test (PFT) results, six-minute walk test (6MWT) results, and survival times (in months) of the patients were recorded, and a two-year survival analysis was performed. Additionally, the initial and follow-up CT measurements of 52 patients with follow-up scans were compared to evaluate changes over time. The effects of thoracic skeletal muscle mass and quantitative lung volumes on patients' functional tests (PFT, 6MWT), prognosis, and survival were investigated. Results: Among the 106 IPF patients included in the study, 79 were male (74.5%) and 27 were female (25.5%), with a similar gender distribution in the control group. The mean age of the patient group was 58.9 ± 10.31 years, compared to 59.07 ± 6.29 years in the control group, with no statistical difference. The mean body mass index (BMI) of the patient group was significantly lower than that of the control group (p0.05). Patients were categorized into sarcopenic and non-sarcopenic groups based on the distribution of their erector spinae index (ESI) and pectoral muscle index (PMI) results and were compared accordingly. According to ESI, sarcopenic patients' two-year survival rate, follow-up times, normal attenuated lung volume (NAAV L, %), total lung volume, FVC (L), FEV1 (L), 6MWT walking distance (m, %) results were statistically significantly lower than those of non-sarcopenic patients (p0.05). Patients were classified into GAP Stages 1, 2, and 3 using the GAP staging system, which is commonly used to predict mortality in IPF patients, and their CT measurements were compared.