Depresyon riski olan gebelere verilen ebe desteği ve neurofeedback uygulamasının gebelik ve postpartum depresyon üzerine etkisinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effect of midwife support and neurofeedback application given to pregnant women at risk of depression on pregnancy and postpartum depression: Randomized controlled trial
- Tez No: 947896
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EJDER APAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada depresyon riski olan gebelere verilen ebe desteği ve neurofeedback uygulamasının gebelik ve postpartum depresyon üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, araştırmaya alınma kriterlerine uyan her bırı 30 kişiden oluşan üç grupta toplam 90 nullipar gebede yapılmıştır. Beck Depresyon Ölçeği ön test ve son test olarak tüm nullipar gebelerde uygulanmıştır. Hafif ve orta dereceli depresyona sahip olan gebeler araştırmaya dahil edilmiştir. Birinci deney grubuna ebe desteği, ikinci deney grubuna neurofeedback uygulanmıştır. Kontrol grubu sadece rutin gebelik bakımı almıştır. Doğum sonrası depresyonu değerlendirmek için Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Kovaryans analizi, Bonferroni testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada, kontrol grubundaki gebelerin depresyon ön test puan ortalamasının 16.33±2.88, ebe destek grubunda 17.13±3.67 ve neurofeedback grubunda ise 16.30±2.86 olduğu görülmüştür. Grupların puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamsız olduğu bulunmuştur. Kontrol grubundaki gebelerin depresyon son test puan ortalaması 17.13±3.54, ebe destek grubunda 8.40±2.56 ve neurofeedback grubunda 11.76±2.50 olarak bulunmuştur. Grupların puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Ayrıca doğumdan sonraki ilk 10-15 ve 30-42 günlerde sırasıyla kontrol grubundaki ortalama postpartum depresyon puanları 11.7±2.54 ve 12.23±3.24, ebe destek grubunda 5.96±2.31 ve 6.23±2.02 ve neurofeedback grubunda 8.16±1.78 ve 8.36±2.15 olarak elde edilmiştir. Grupların ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effects of midwife support and neurofeedback application given to pregnant women at risk of depression on pregnancy and postpartum depression. Material and Methods: This study was conducted on 90 nulliparous pregnant women in three groups, each consisting of 30 people, who met the inclusion criteria. Beck Depression Inventory was applied to all nulliparous pregnant women as pre-test and post-test. Pregnant women with mild and moderate depression were included in the study. Midwife support was applied to the first experimental group, and neurofeedback was applied to the second experimental group. The control group received only routine pregnancy care. The Edinburgh Postnatal Depression Scale was applied to assess postnatal depression. Descriptive statistics, covariance analysis, Bonferroni test, and ttest in dependent and independent groups were used to evaluate the data. Results: This study showed that the mean depression pre-test score of pregnant women in the control group was 16.33±2.88, in the midwife support group it was 17.13±3.67 and in the neurofeedback group it was 16.30±2.86. The difference between the mean scores of the groups was found to be statistically insignificant. In this study, the mean depression post-test scores of the pregnant women in the control group were found to be 17.13±3.54, 8.40±2.56 in the midwife support group, and 11.76±2.50 in the neurofeedback group. The difference between the mean scores of the groups was found to be statistically significant.