Yüksek riskli gebelere uygulanan duygusal özgürleşme tekniğinin anksiyeteye ve doğum sonrası depresyona etkisi
Effects of emotional freedom technique applied to high-risk pregnant women on anxiety and postpartum depression
- Tez No: 960908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AYDIN BEŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, planlı sezaryen doğum kararı alınmış yüksek riskli gebelerde duygusal özgürleşme tekniği uygulamasının preoperatif anksiyete ve doğum sonrası depresyon üzerindeki etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak yürütülmüştür. Veriler, gebeliğin son trimesterinde planlı sezaryen kararı alan ve yüksek riskli gebelik tanısı konmuş kadınlardan toplanmıştır. Duygusal özgürleşme tekniği grubuna preoperatif dönemde duygusal özgürleşme tekniği uygulanırken, standart bakım verilen gruba yalnızca standart bakım sunulmuştur. Araştırmayı duygusal özgürleşme tekniği grubunda 30 standart bakım verilen grupta 32 kadın tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Durumluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği'' ve ''Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçeklerin ön test ve son test uygulamaları yapılmış; doğum sonrası 21. günde 'Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, bağımlı gruplarda t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Sonuçlara göre, Duygusal özgürleşme tekniği uygulanan kadınların kaygı düzeylerinde anlamlı bir azalma görülmüş; uygulama sonrası Durumluluk kaygı puan ortalamaları, standart bakım verilen gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p0,05). Ayrıca planlı gebeliğe sahip olan kadınlarda doğum sonrası depresyon düzeylerinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, duygusal özgürleşme tekniğinin preoperatif dönemde anksiyeteyi azaltmada etkili olduğunu ve postpartum depresyon üzerinde olumlu yönde katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, duygusal özgürleşme tekniğinin sezaryen olan yüksek riskli gebelere yönelik ebelik girişimleri ve psikolojik destek programlarında yer alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to examine the effect of the Emotional Freedom Technique on preoperative anxiety and postpartum depression in high-risk pregnant women who had decided to undergo planned cesarean delivery. Data were collected from women diagnosed with high-risk pregnancy who had made the decision for planned cesarean delivery in the last trimester of pregnancy. In the Emotional Freedom Technique group, the technique was applied during the preoperative period, while the standard care group received only standard care. The study was completed with 30 women in the Emotional Freedom Technique group and 32 women in the standard care group. The“Pregnant Introductory Information Form,”the“State-Trait Anxiety Inventory,”and the“Edinburgh Postnatal Depression Scale”were used as data collection tools. Pre-test and post-test applications of the scales were performed, and on the 21st day postpartum, the Edinburgh Postnatal Depression Scale was administered. For data analysis, descriptive statistics, independent samples t-test, paired samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation analyses were used. According to the results, there was a significant decrease in the anxiety levels of women who received the Emotional Freedom Technique; post-intervention mean state anxiety scores were found to be statistically significantly lower compared to the standard care group (p0.05). In addition, it was determined that women with planned pregnancies had lower levels of postpartum depression. The findings indicate that the Emotional Freedom Technique is effective in reducing anxiety in the preoperative period and may contribute positively to postpartum depression. Accordingly, it is recommended that the Emotional Freedom Technique be included in midwifery interventions and psychological support programs for high-risk pregnant women undergoing cesarean section