İlkokulun cinsiyeti: Örgüt boyutları bağlamında bir gömülü teori araştırması
The gender of primary school: A grounded theory study in the context of organizational dimensions
  1. Tez No: 947909
  2. Yazar: TÜRKÜ KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE AYŞE BALCI KARABOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu çalışmanın amacı; ilkokul kurumunun bir örgüt olarak amaç, yapı, süreç, iklim boyutları bağlamında gösterdiği toplumsal cinsiyet özelliklerinin teorik bir çerçeve oluşturularak ortaya konmasıdır. Bu kapsamda yönetici, öğretmen ve veli görüşlerine dayalı olarak, ilkokulun amaç, yapı, süreç, iklim boyutlarına göre çok boyutlu olarak ilkokulun toplumsal cinsiyet kültürü incelenmektedir. Çalışma, Charmaz'ın yapılandırmacı gömülü teori metodolojisi doğrultusunda yürütülmüş; veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla beş okul müdürü, beş müdür yardımcısı, on beş öğretmen ve sekiz veli olmak üzere toplam otuz üç katılımcıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme verilerine ek olarak, araştırma sürecinde tutulan analitik memolar da ayrı bir veri kaynağı olarak değerlendirilmiştir. Tüm veriler, gömülü teori prosedürlerine uygun biçimde başlangıç, odaklanılmış ve kuramsal kodlama süreçlerinden geçirilmiş; veriler arası sürekli karşılaştırma yöntemi kullanılarak temalar arası ilişkiler yapılandırılmıştır. Analizler sonucunda, merkezinde“İlkokulun Cinsiyeti”adlı çekirdek kodunun yer aldığı döngüsel bir model geliştirilmiştir. Bu modelde, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin okulun eğitimsel amaçlarından başlayarak örgütsel yapıya, günlük pratiklere ve kültürel iklime kadar uzandığı; bu boyutların karşılıklı olarak birbirini besleyerek eşitsizliğin yeniden üretimini sistematik hale getirdiği ortaya konmuştur. Bu bağlamda geliştirilen döngüsel örgütsel model, ilkokulun akademik işlevinin yanı sıra toplumsal cinsiyet rejiminin inşasında ve kurumsallaşmasında temel bir rol üstlendiğini göstermektedir. Çalışma, bu yönüyle eğitim yönetimi, eğitim sosyolojisi ve örgüt kuramı alanlarına hem kuramsal hem yöntemsel düzeyde özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to construct a theoretical framework that reveals the gendered characteristics of primary school institutions as organizations, based on the dimensions of goals, structure, processes, and climate. In this context, the gender culture of primary schools was examined in a multidimensional manner through the perspectives of administrators, teachers, and parents. The study was conducted using Charmaz's constructivist grounded theory methodology. During the data collection process, semi-structured interviews were conducted with a total of thirty-three participants, including five school principals, five vice principals, fifteen teachers, and eight parents, using an interview form developed by the researcher. In addition to the interviews, analytical memos kept by the researcher throughout the study were also evaluated as a separate data source. All data were coded in accordance with grounded theory procedures through initial, focused, and theoretical coding, and thematic relationships were constructed using the constant comparative method. As a result of the analysis, a cyclical organizational model was developed, with the core category identified as“The Gender of Primary School.”This model demonstrates that gender inequality extends from the educational goals of schools to their organizational structures, daily practices, and cultural climate, and that these dimensions interact with one another to systematically reproduce inequality. The cyclical organizational model developed within this framework reveals that the primary school plays a fundamental role not only in fulfilling its academic function, but also in the construction and institutionalization of the gender regime. In this regard, the study offers original theoretical and methodological contributions to the fields of educational administration, educational sociology and organizational theory.