Gençlik ve spor kurslarına katılan gençlerin dijital oyun bağımlılık düzeyleri ile sosyalleşme süreçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between digital game addiction levels and socialization processes of youth who attend youth and sports courses
- Tez No: 947930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KUSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Gümüşhane Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde düzenlenen gençlik ve spor kurslarına katılan gençlerin dijital oyun bağımlılık düzeyleri ile sosyalleşme süreçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Gümüşhane Üniversitesi Etik Kurulu'ndan ve Gümüşhane Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden gerekli resmi izinler alınarak, farklı branşlarda kurslara katılmış toplam 305 gence (177 kadın, 128 erkek) ulaşılmıştır. Katılımcılara demografik bilgi formu, Sosyalleşme Ölçeği ve Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra güvenilirlik analizleri, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve korelasyon ve regresyon analizleri gibi parametrik testlerden yararlanılmıştır. Betimsel istatistiklerle ortalama ve frekans değerleri hesaplanırken, ölçme araçlarının güvenirlik düzeyleri için Cronbach Alpha katsayısı değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, gençlerin dijital oyun bağımlılığı düzeyleri ile sosyalleşme süreçleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu göstermektedir. Özellikle dijital oyunlara aşırı bağlılık gösteren bireylerin sosyalleşme düzeylerinde belirgin düşüşler tespit edilmiştir. Cinsiyet, yaş, kurs süresi ve oyun oynama alışkanlıkları gibi değişkenlerin de dijital oyun bağımlılığı ve sosyalleşme düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar oluşturduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, gençlerin dijital oyun bağımlılığının azaltılmasına yönelik sosyal faaliyetlerin artırılması, spor temelli etkileşimlerin desteklenmesi ve ailelerin bilinçlendirilmesi yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the levels of digital game addiction and socialization processes of youth participating in youth and sports courses organized by the Gümüşhane Provincial Directorate of Youth and Sports. Within the scope of the research, necessary official permissions were obtained from the Gümüşhane University Ethics Committee and the Provincial Directorate of Youth and Sports. The sample consisted of 305 young individuals (177 females, 128 males) who participated in various course branches. Participants were administered a demographic information form, the Socialization Scale, and the Digital Game Addiction Scale.The data obtained from the research were analyzed using the IBM SPSS 25.0 statistical software. In the analysis process, in addition to descriptive statistical methods, reliability analyses, independent samples t-test, ANOVA, correlation and regression analyses, which are among the parametric tests, were utilized. Mean and frequency values were calculated through descriptive statistics, and Cronbach's Alpha coefficient was used to determine the reliability of the measurement tools.The findings of the study revealed a significant relationship between the participants' digital game addiction levels and their socialization processes. It was determined that individuals who displayed excessive digital gaming behaviors showed notably lower levels of socialization. Moreover, variables such as gender, age, course duration, and gaming habits were found to cause statistically significant differences in digital game addiction and socialization levels.Based on these results, recommendations were presented to reduce digital game addiction among youth, to increase social activities, to support sports-based interactions, and to raise awareness among families.