Noktalama işaretlerinin Türkçenin öğretimindeki yeri ve önemi
The importance and role of punctuation marks in Turkish teaching
- Tez No: 94794
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Bilim ve kültür dili olma yolunda ilerleyen Türkçenin önemli sorunlarından biri de yazım ve noktalama konusudur. Uzun bir geçmişe sahip olan Türkçenin yazılışında çeşitli alfabeler kullanılmış, buna bağlı olarak da imlâ yönünden farklı sorunlarla karşı karşıya kalınmıştır. Bugün de imlâ ve noktalama konusu, halledilmesi gereken bir sorun olarak çözüm beklemektedir. Doktora tezi kapsamında inceleme konusu yapılan
Özet (Çeviri)
The most important problem of Turkish which is developing in the way of being science is punctuation and spelling. In the long past of Turkish, various alphabet have been used so several problems have been faced. Today still many problems are waiting to solve. In this dissertation from the Orkhon Turkish the oldest written document of Turkish and then the old Anatolian Turkish and then classical Ottoman Turkish scripts, the scripts of Tanzimat, Servet-i Fünun and Millî Edebiyat were examined in terms of punctuation. The punctuation used in that times are evaluated in the