Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda periton diyaliz tedavisi alan hastalar ile hemodiyaliz tedavisi alan hastaların işitme ve denge sisteminin karşılaştırılması
Comparison of hearing and vestibular systems in patients with chronic renal failure receiving peritoneal dialysis and hemodialysis treatments
- Tez No: 947940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SÖNMEZ ÜNÜVAR, PROF. DR. HAMDİ ARBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kronik Böbrek Yetmezliği (KBH) tanısı alarak hemodiyaliz (HD) veya periton diyalizi (PD) ile tedavi edilen erişkin hastaların işitme ve denge fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve bu iki yöntemin etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Literatürde, diyaliz hastalarının çeşitli metabolik, elektrolit ve vasküler nedenlerle işitme kaybı yaşayabileceği bildirilmektedir. Ancak HD ve PD uygulamalarının işitsel sistem üzerindeki etkilerini doğrudan karşılaştıran çalışma sayısı sınırlı olup, özellikle vestibüler fonksiyonlara dair veriler oldukça yetersizdir. Bu bağlamda, çalışmamızın bu alandaki boşluğu doldurarak literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Araştırmaya, 18-50 yaş aralığında olup haftanın üç günü düzenli olarak HD veya PD tedavisi gören 30 KBH hastası ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikler taşıyan 15 sağlıklı birey olmak üzere toplam 45 katılımcı dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara saf ses odyometri, timpanometri, klinik otoakustik emisyon (OAE), kova testi ve video baş impuls testi (vHIT) uygulanmıştır. İşitsel ve vestibüler sistem fonksiyonları, bu testlerden elde edilen veriler doğrultusunda karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, diyaliz türleri arasında hem işitme hem de denge fonksiyonları açısından anlamlı farklılıklar saptanmamıştır. OAE verileri değerlendirildiğinde, dış tüylü hücre hasarının hemodiyaliz grubu ve periton diyaliz grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p = 0,032). Özellikle HD grubunda sağ kulak timpanometrik basınç değerlerinde anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p = 0,032).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the hearing and balance functions of adult patients diagnosed with Chronic Kidney Disease (CKD) who are treated with either hemodialysis (HD) or peritoneal dialysis (PD), and to compare the effects of these two treatment methods. In the literature, it has been reported that dialysis patients may experience hearing loss due to various metabolic, electrolyte, and vascular factors. However, studies directly comparing the effects of HD and PD on the auditory system are limited, and data related to vestibular functions are particularly insufficient. Therefore, this study aims to fill this gap and contribute to the existing literature. The study included a total of 60 participants, comprising 30 CKD patients aged between 18 and 50 who received regular HD or PD treatment three times a week, and 30 healthy individuals with similar age and gender characteristics. All participants underwent pure-tone audiometry, tympanometry, clinical otoacoustic emission (OAE), the bucket test, and video head impulse test (vHIT). The auditory and vestibular system functions were comparatively analyzed based on the data obtained from these tests. As a result of the study, no significant differences were found between dialysis types in terms of both hearing and balance functions. When the OAE data were evaluated, it was determined that outer hair cell damage was significantly different between the dialysis groups and the control group (p = 0.032). A significant difference was found in the right ear tympanometric pressure values, especially in the HD group (p = 0.032).