Farklı renk parametrelerinin dental seramikteki algılanabilirlik ve kabul edilebilirlik değerlerinin araştırılması
Investigation of the perceptibility and acceptability of different color parameters in dental ceramics
- Tez No: 947945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA DEĞİRMENCİ, PROF. DR. SERKAN SARIDAĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde artan estetik algısı ile birlikte yapılan protetik tedavilerin komşu doğal dişler veya var olan protetik restorasyonla arasındaki renk farklılığının doğal bir uyum içinde olmasına önem verilmektedir. Doğal diş yapıları ile uyumlu bir şekilde protetik restorasyon uygulanabilmesi için algılanabilme ve kabul edilebilme değerlerinin bilinmesi önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, farklı renk farkı formülleri ve renk ölçüm sistemleri kullanarak dental seramik üzerindeki algılanabilirlik ve kabul edilebilirlik değerlerinin araştırılmasıdır. Bu araştırmada porselenden disk şeklinde 15 adet örnek elde edildikten sonra 105 adet olacak şekilde örnekler arasında eşleştirmeler yapılmıştır. Örneklerin renk ölçümleri spektrofotometre ve akıllı telefon kamerası ile çekilen fotoğraflar üzerinden bilgisayarlı görü teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Aradaki renk farklılıklarının hesaplanmasında 3 renk farkı formülü (ΔEAB, ΔE00 ve ΔENS) kullanılmıştır. Görsel değerlendirmelerin ardından istatistiksel analizler ile veriler elde edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre farklı renk ölçüm yöntemleri ve farklı renk farkı formülleri kullanıldığında elde edilen eşik değerler arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. Eşik değerler arasında cinsiyet faktörü açısından anlamlı bir fark bulunmazken, meslek grupları açısından anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Protez uzmanı ve teknisyen grubu diğer gruplara göre daha düşük eşik değerler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increasing perception of aesthetics, it is important to ensure that the color difference between the prosthetic treatments performed and the adjacent natural teeth or the existing prosthetic restoration is in natural harmony. It is important to know the perceptibility and acceptability values in order to apply prosthetic restorations in harmony with natural tooth structures. The aim of this thesis is to investigate the perceptibility and acceptability values on dental ceramics using different color difference formulas and color measurement systems. In this study, 15 samples in the form of a porcelain disk were obtained and then matches were made between the samples to be 105. The color measurements of the samples were carried out using computer vision techniques on photographs taken with a spectrophotometer and a smartphone camera. 3 color difference formulas (ΔEAB, ΔE00 and ΔENS) were used to calculate the color differences. After visual evaluations, data were obtained with statistical analyzes. According to the findings of the study, it was observed that there were differences between the threshold values obtained when different color measurement methods and different color difference formulas were used. While there was no significant difference between the threshold values in terms of gender factor, it was concluded that there were significant differences in terms of occupational groups. The prosthesis specialist and technician group showed lower threshold values than the other groups.