Emzirme sürecinde babaların desteğinin annelerin emzirme öz-yeterliliğine ve emzirme motivasyonuna etkisi
The effect of fathers' support on breastfeeding self-efficacy and breastfeeding motivation of mothers in the breastfeeding process
  1. Tez No: 690259
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DÖNER GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; emzirme sürecinde babaların desteğinin, annelerin emzirme öz-yeterliliğine ve emzirme motivasyonuna etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipte olan çalışma; Ekim 2020–Ocak 2021 tarihleri arasında, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Pediatri Polikliniğine başvuran 0-24 aylık anne sütü alan bebeklerin ebeveynleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sosyodemografik veriler ve emzirme öyküsü anketi, Postpartum Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği-Kısa Formu(EÖYÖ), Emzirme Motivasyon Ölçeği(EMÖ) ve Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği(BEEÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 248 anne-baba çifti katılmıştır. Katılımcı annelerin EÖYÖ puanlarının ortancasının 54,0±8,7 olduğu bulunmuştur. Katılımcı annelerin EMÖ alt boyut puanları incelendiğinde; içsel motivasyon ve özdeşleşmiş düzenlemede primiparların 19,0±3,3, multiparların 13,0±1,9, bütünleşmiş düzenlemede primiparların 32,5±4,8, multiparların 32,0±4,5, içe yansıtılmış düzenlemede primiparların 10,0±3,2, multiparların 11,5±3,0, dışsal düzenlemede primiparların 6,0±1,5, multiparların 18,0±2,8 puan ortancaları olduğu görülmüştür. Katılımcı babaların BEEÖ puan ortancasının 119,5±29,5 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine the effect of the fathers' support on breastfeeding self-efficacy and breastfeeding motivation of mothers in the breastfeeding process. Methods: The cross-sectional descriptive study was carried out with the parents of 0-24 months old, breastfeeding babies who applied to Hatay Mustafa Kemal University Pediatrics Outpatient Clinic between October 15, 2020 and January 15, 2021. Sociodemographic data and breastfeeding history questionnaire, Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form(BSES), Breastfeeding Motivation Scale(BMS) and Fathers' Effect on Breastfeeding Scale(FEBS) were used in the study. Results: 248 mother-father couples participated in the study. It was found that the median of the participant mothers' BSES scores was 54.0±8.7. When the BMS sub-dimension scores of the participating mothers were examined; median scores were 19.0±3.3 for primiparas and 13.0±1.9 for multiparas in intrinsic motivation and identified regulation, 32.5±4.8 for primiparas and 32.0±4.5 for multiparas in integrated regulation, 10.0±3.2 for primiparas and 11.5±3.0 for multiparas in introjected regulation, 6.0±1.5 for primiparas and 18.0±2.8 for multiparas in external regulation. It was determined that the median FEBS score of the participating fathers was 119.5±29.5.