Kliniğimizde LEEP (loop elektrocerrahi eksizyonu prosedürü) yapılan servikal displazisi olan hastalarda preoperatif biyopsi sonucu ile, postoperatif nihai patoloji sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of preoperative biopsy results with final postoperative pathology results in patients with cervical dysplasia who underwent LEEP (loop electrosurgical excision procedure) in our clinic
- Tez No: 948035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KIYAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, S.B.Ü. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2020 - Ocak 2025 tarihleri arasında servikal preinvaziv lezyon tanısıyla LEEP (Loop elektrocerrahi eksizyon prosedürü) uygulanan 203 hastanın sitoloji bulguları, HPV pozitifliği ve tipleri, kolposkopik biyopsi bulguları ile LEEP sonrası histopatolojik tanının uyumunu değerlendirmektir. Ayrıca HPV pozitifliğinin LEEP sonrası cerrahi sınır pozitifliğine olan etkisinin saptanması da amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya servikal displazi tanısıyla LEEP uygulanan 203 hasta dahil edilmiştir. Retrospektif olarak yürütülen çalışmada; hastaların smear sitoloji, kolposkopik biyopsi ve LEEP sonrası histopatolojik sonuçları karşılaştırılmış, HPV tipleri ve cerrahi sınır durumu değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS Statistics 25.0 yazılımı kullanılmıştır. Bulgular: Ortalama yaş 40,6±9,45 olup, en sık HPV tipi HPV 16'dır (%51,7). LEEP sonrası %34'ünde CIN 3, %9,9'unda CIN 2, %23,6'sında CIN 1 ve %24,6'sında benign lezyon saptanmıştır. HSIL smear sonucu olan hastaların %49,1'inde CIN 2 ve üzeri lezyon izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to evaluate the concordance between cytology findings, HPV positivity and genotypes, colposcopic biopsy results, and the final histopathological diagnosis following LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure) in 203 patients diagnosed with cervical preinvasive lesions at the Obstetrics and Gynecology Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, University of Health Sciences, between January 2020 and January 2025. In addition, the study also aims to determine the impact of HPV positivity on surgical margin positivity after LEEP. Materials and Methods: A total of 203 patients diagnosed with cervical dysplasia and treated with LEEP were retrospectively analyzed. Smear cytology, colposcopic biopsy, and postoperative histopathological findings were compared. HPV types and surgical margin status were also evaluated. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 25.0 software. Results: The mean age was 40.6 ± 9.45 years. HPV 16 was the most frequently detected type (51.7%). Post-LEEP pathology revealed CIN 3 in 34%, CIN 2 in 9.9%, CIN 1 in 23.6%, and benign findings in 24.6% of patients. Among those with HSIL on smear, 49.1% had CIN 2 or higher lesions.