Anormal smear sonuçlarıyla (ASCUS, LGSIL, HGSIL) LEEP yapılan hastaların leep sonrası 1 yıl içindeki smear sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of smear results of patients with abnormal smear results (ASCUS, LGSIL, HGSIL) within 1 year after LEEP
  1. Tez No: 867984
  2. Yazar: GÖZDE ZEYNEP DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR. CENGİZ ANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada, servikal kanser taramasında kullanılan smearın anormal sonuçlandığı durumlarda uygulanan LEEP tedavisinin sonuçlarını sonraki smear sonucuyla değerlendirmek ve bu sürece etkili olabilecek risk faktörleri ve sosyodemografik faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2017-2023 yılları arasında LEEP işlemi uygulanmış 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Anormal smear sonucuyla LEEP yapılan hastaların bir yıl sonraki smear sonuçları retrospektif olarak incelendi. LEEP sonrası smear sonuçlarının yaş, gravide parite, sigara içme alışkanlığı, menapoz durumu, diabetes mellitus ve hipertansiyonu olup olmadığı, HPV DNA tipi, ve endoservikal küretaj patoloji sonucuyla olabilecek ilişkisi yine retrospektif olarak incelendi. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 42,1±10,4 yıldır. Çalışmada yer alan anormal smear sonuçlarıyla leep yapılan 80 hastanın tedavi sonrası bir yıl sonraki SMEAR sonuçları incelendiğinde (% 92,5)'ünün normal bulgulara ulaştığı gözlendi. SMEAR bulguları anormal olan (% 7,50) hastada devam eden SMEAR bulguları sırasıyla (% 66,67)'ünde ASCUS, (% 16,67)'inde LSIL CIN1, (% 16,67)'inde se HSIl CIN2-3 olduğu gözlendi. SMEAR sonucunda başarısız olan hastalarda HPV Diğer görülme sıklığı oranının daha yüksek olması istatistiksel açıdan anlamlı bulundu. SMEAR sonucunda başarısız olan hastaların, başarılı olan hastalara göre Gravide ortalamalarının daha yüksek olduğu tespit edildi. Diğer parametreler olan sigara,.hipertansiyon, diabetes mellitus, menapoz ile SMEAR başarı durumu grupları arasında anlamlı bir farklılığa rastlanılmadı. Sonuç: LEEP tedavi sonrasında hastaların takibi ve smear patoloji sonuçlarına göre tedavi ve takip süreci yönetilmelidir. LEEP tedavi sonrası da atipik hücreler görülmeye devam edebilmektedir. Bununla ilgili risk faktörleri olduğunu bilmemiz süreci yönetmemizde bize yol gösterici olur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to evaluate the results of LEEP treatment applied in cases where the smear used in cervical cancer screening was abnormal, with the subsequent smear result, and to examing risk and sociodemographic factors that may influence this process. Materials and Methods: The study included 80 patients who underwent LEEP procedure at our clinic between 2017 and 2023. We retrospectively reviewed the smear results of patients treated with LEEP due to abnormal smears one year post-treatment. Additionally, we analyzed the potential relationships between post-LEEP smear results and factors such as age, gravidity parity, smoking status, menapausal status, diabetes mellitus, hipertension, HPV DNA type and endocervical curettage pathology results. Statistical analysis was conducted using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0. Results: The average age of the patients was 42.1±10.4 years. When the SMEAR results of the 80 patients in the study who underwent LEEP with abnormal smear results were examined one year after LEEP treatment, (92.5%) of the patients with abnormal smear results showed normal findings. Among patients with persistent abnormal SMEAR (7.50%), findings included ASCUS in (66.67%), LSIL CIN1 in (16.67%), and HSIl CIN2-3 in (16.67%) of cases. The incidence of HPV Other was significantly higher in patients with persistent abnormal smear results. Patients with persistent abnormal smears had a higher mean gravidity compared to those with succseful treatment. No significant differences were observed among other parameters such as smoking, hypertension, diabetes mellitus, menopausal status, and smear success status groups. Conclusion: Post-LEEP treatment, patients should be followed up and the treatment and follow-up process should be managed according to smear pathology results. Atypical cells may continue to be seen after LEEP treatment. Knowing that there are risk factors related to this will guide us in managing the process.