LGBTI+ ve natrans heteroseksüellerde flört kaygısı ve beden imgesinin nesne ilişkileri bağlamında değerlendirilmesi
An evaluation of dating anxiety and body image in LGBTI+ and cisgender heterosexuals in the context of object relations
  1. Tez No: 936459
  2. Yazar: NİHAL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yakın ilişkilerde önemli bir yatırım konusu olan flört ilişkileri, kişilerin hem ruhsal hem de bedensel temsillerine bağlı olarak şekillenmektedir. Bu çalışma, ilişki ortamlarından kaçınma ve potansiyel partnerler tarafından olumsuz değerlendirilme hassasiyetinin ifade edildiği flört kaygısı ile cinsel yaşamda beden imgesi kavramlarını, nesne ilişkileri bağlamında derinlemesine incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği dahil demografik ve flört ilişkilerine dair verilerin, bu değişkenler bakımından farklılaşıp farklılaşmadığını ele almıştır. Çalışmaya 19-50 yaş aralığında LGBTİ+ ve natrans heteroseksüel 311 birey katılmıştır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Flört Kaygısı Ölçeği (DAS), Cinsel İlişki Esnasındaki Beden Algısı Ölçeği (BESAQ) ve Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORTTI) kullanılarak toplanmıştır. Sonuçlar, olumsuz nesne ilişkileri, gerçekliği değerlendirmede güçlükler, flört kaygısı ve cinsel yaşamda olumsuz beden imgesi arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca, olumsuz nesne ilişkilerinin hem flört kaygısının hem de beden imgesinin güçlü bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Flört kaygısı yaşayan bireylerin, yakın ilişkiler kurma ihtiyacı ve özlemi duyduğu, ancak erken dönemde kapsanma ve tutulma ihtiyaçlarının yeterince karşılanmadığı anlaşılmıştır. Aynı şekilde, cinsel yaşamda bedenleriyle ilgili olumsuz algılara sahip bireylerin, yakın ve sürekli ilişkiler kurmakta zorlandıkları ve algılarında belirsizliğe karşı yoğun şüphe yaşadıkları bulunmuştur. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili karşılaştırmalarda, LGBTİ+ ve natrans heteroseksüeller arasında olumsuz nesne ilişkileri bakımından fark olmadığı görülmüştür. Bu sonuçlar, psikanalitik kuramda özdeşim süreçleri ve nesne seçimi hakkında ifade edilen heteroseksist ve cisseksist varsayımların sorgulanması gerektiğine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Dating relationships, a significant aspect of close relationships, are shaped by individuals' psychic and physical representations. This study aimed to thoroughly examine the concepts of dating anxiety, characterized by avoidance of relationship environments and sensitivity to negative evaluation by potential partners, and body image in sexual life, within the framework of object relations. The research also explored whether demographic and relationship-related data, including sexual orientation and gender identity, differed in terms of these variables. The study included 311 participants aged 19-50, comprising LGBTİ+ and cisgender heterosexual individuals. Data were collected using the Demographic Information Form, Dating Anxiety Scale (DAS), Body Image during Sexual Intercourse Scale (BESAQ), and Bell Object Relations and Reality Testing Inventory (BORTTI). The findings revealed significant relationships between negative object relations, difficulties in reality testing, dating anxiety, and negative body image in sexual life. Additionally, negative object relations were identified as a strong predictor of both dating anxiety and body image. It was found that individuals experiencing dating anxiety had a strong need and longing to establish close relationships but faced inadequacies in meeting early needs for containment and holding. Similarly, individuals with negative body image perceptions in their sexual lives struggled to establish close and enduring relationships, experienced difficulties distinguishing internal and external realities, and exhibited significant anxiety towards uncertainty in their perceptions. Comparisons regarding sexual orientation and gender identity revealed no differences between LGBTİ+ and cisgender heterosexual individuals in terms of the quality of negative object relations. These results highlighted the need to challenge the heterosexist and cis-normative assumptions expressed in psychoanalytic theories concerning identification processes and object choice.