Tabuları yıkan dokunuşlar: Kadınların mastürbasyona yönelik tutumları ve deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
Breaking taboos with touches: A qualitative study on women's attitudes toward and experiences of masturbation
  1. Tez No: 948076
  2. Yazar: CANSU DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AKIN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada, kadınların mastürbasyona yönelik tutum ve deneyimlerinin neler olduğu, bu tutum ve deneyimlerin bireysel ve çevresel faktörlerce ne şekilde etkilendiği araştırılmaktadır. Bu doğrultuda, 23-42 yaş aralığında 10 kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle MAXQDA 2020 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda beş ana tema belirlenmiştir: 1) Bireylerin Mastürbasyonla Kurdukları İlişkide Etkili Sosyal Bağlamlar, 2) Mastürbasyonun Toplumsal Konumu, 3) Mastürbasyon Deneyimlerine Etki Eden Bireysel Faktörler, 4) Mastürbasyona Olumlu Bakış:“Keyifli ve Gerekli”5) Mastürbasyon Deneyimini Etkileyen Dışsal Faktörler. Ulaşılan temalar, tartışmada alanyazın ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates women's attitudes toward and experiences of masturbation, as well as how these attitudes and experiences are shaped by individual and environmental factors. In this context, semi-structured interviews were conducted with ten women between the ages of 23 and 42. The data were analyzed using thematic analysis through MAXQDA 2020 software. Five main themes were identified through the analysis: (1) Social Contexts Influencing Individuals' Relationship with Masturbation, (2) The Social Position of Masturbation, (3) Individual Factors Influencing Masturbation Experiences (4) A Positive Perspective on Masturbation:“Pleasurable and Necessary”, and (5) External Factors Influencing Masturbation Experiences These themes are discussed in relation to the relevant literature.