SxOy grubunu içeren bazı inorganik katılarda, atomların ısısal hareketlerinin x-ışını ve nötron kırınım verilerinden yararlanılarak incelenmesi
Investigation of thermal motions of atoms of some inorganic compounds containing SxOy group by means of x-ray and neutron diffraction data
  1. Tez No: 9481
  2. Yazar: AYHAN ELMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN ELERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi SxOy GRUBUNU İÇEREN BAZI İNORGANİK KATILARDA, ATOMLARIN ISISAL HAREKETLERİNİN X-ISINI VE NÖTRON KIRINIM VERİLERİNDEN YARARLANILARAK İNCELENMESİ Ayhan Elmalı Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Yalçın Elerman 1990, Sayfa :57 Jüri : Prof.Dr. Tahsin Nuri Durlu Prof.Dr. Dinçer Ülkü Doç.Dr. Yalçın Elerman Sülfit, sülfat ve tiyosülfat gibi SxOy şeklinde tanımlanan atom gruplarını içeren MgSOş&HıO) MgS^O^HiO ve G0SO4.6H2O inorganik katılanndaki atomların ısısal titreşim hareketleri incelenmiştir, ilk olarak her atomun bağımsız olarak yaptığı ısısal titreşim hareketinin kristal yapı içinde hangi temel doğrultu lara yöneldiği ve hangi genlikte olduğu bulunmuştur. Her bir madde için model yapılmış ve bulunan sonuçlar bu modeller üzerinde tartışılmıştır. İkinci incele memizde ise yukarıda tanımlanan maddelerin içinde bulunan S Of, SşOf ve SOf atom gruplarım oluşturan farklı koordinasyon ve özelliğe sahip atomların bir katı cisim oluşturup oluşturmadıkları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF THERMAL MOTIONS OF ATOMS OF SOME INORGANIC COMPOUNDS CONTAINING SxOy GROUP BY MEANS OF X - RAY AND NEUTRON DIFFRACTION DATA Ayhan Elmalı Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Engineering Supervisor; Doç.Dr. Yalçın Elerman 1990, Page:57 Jury: Prof.Dr. Tahsin Nuri Durlu Prof.Dr. Dinger Ülkü Assoc. Prof.Dr. Yalçın ELERMAN Thermal motions of atoms of inorganic compounds MgSOz&H20, MgSzOa&^O and C0SO4.GH2O containing sulfite, sulfate and thiosulfate groups in the form of SxOy have been investigated. First the directions and the magnitudes of the vibrational motions of all the individual atoms (except hydrogens) have been found. Making three dimensional models of these three structures the results have been discussed on the figures. Secondly the atoms groups of SO$, SzOş and S Of which have special features and coordinations have been examined if they constitutes and behave as rigid bodies.