Kara para aklama ile mücadelede uluslararası kuruluşların kural koyucu rolü
The rule-setting role of international organizations in the fight against money laundering
  1. Tez No: 948107
  2. Yazar: ALMILA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kara para aklama yasadışı yollardan edinilen gelirlerin kaynağından uzaklaştırılarak gizlenmesi süreci olup uluslararası bir sorundur. Kara para aklamanın sınır aşan özelliği ve aklanan miktarın büyüklüğü uluslararası ortak bir mücadeleyi gerekli kılmaktadır. Kara para aklama ile etkin ve sistemli bir mücadele için uluslararası kuruluşlar aracılığıyla işbirliği sağlanması gerekmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde“kara para”ve“kara para aklama”terimleri tanımlanmış olup kara para aklama yöntemleri açıklanmıştır. Çalışmanın esas konusunu ihtiva eden ikinci bölümde ise bahse konu uluslararası işbirliğini sağlayan evrensel ve bölgesel kuruluşlar incelenmiş olup aklama ile mücadeleye yönelik oluşturdukları belge ve oluşumlar anlatılmıştır. Çalışmada belirtilen Birleşmiş Milletler (BM) gibi evrensel kuruluşların kara para aklama ile mücadeleye yönelik en temel katkıları, bağlayıcı uluslararası antlaşmalar hazırlayarak kara para aklamanın devletlerin iç hukukunda suç olarak düzenlenmesini sağlamış olmalarıdır. Uluslararası standart koyucu Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından oluşturulan ve kara para aklama ile mücadele önlemlerini içeren tavsiyelerin devletlerin imkanları ve risk temelli yaklaşım esas alınarak uygulanması belirli bir esneklik sağlayarak aklama ile mücadele önlemlerinin uygulanmasını yaygınlaştırmıştır. Bölgesel kuruluşların, coğrafi olarak belirli bölgelerde daha yaygın olarak görülen aklama yöntemleri ile mücadele ederek özel ve etkili önlemler alabileceği belirtilmiş olup Avrupa Konseyi ve FATF Benzeri Bölgesel Kuruluşlar (FSRBs) gibi bazı bölgesel kuruluşların kara para aklama ile mücadele çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında özel sektör aktörlerinin kara para aklama ile mücadeledeki rolü üzerinde durularak aklama ile mücadelenin hükümetdışı örgütler tarafından da önemsendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Money laundering is the process of concealing income which is obtained through illegal means by diverting it from its source. Money laundering is an international problem. The cross-border nature of money laundering and the size of the amount laundered necessitate a joint international combat. In order to effectively and systematically combat money laundering, cooperation must be provided through international organizations. In the first part of the study, the terms black money and money laundering are defined and the money laundering methods are explained. In the second part, which includes the main subject of the study, the universal and regional organizations established for the purpose of ensuring the international cooperation in question are examined and the documents and formations they have created for anti money laundering measures are explained. Including UN the most fundamental contribution of universal organizations to combat money laundering is that they have ensured that money laundering is regulated as a crime in the domestic law of states with binding international agreements. The implementation of the anti money laundering measures established by the international standard-setting FATF, based on the risk based approach and flexibility has made the implementation of anti money laundering measures widespread. It was stated that regional organizations can take specific and effective anti money laundering measures that are more common in certain geographical regions. Some regional organizations such as the Council of Europe and FSRBs were explained in this study. In the last part of the study, the role of private sector actors in the fight against money laundering was emphasized and it was seen that the fight against money laundering was also given importance by non-governmental organizations.