Wittgenstein felsefesinde etik ve görme ilişkisi
The relationship between ethics and seeing in the philosophy of Wittgenstein
- Tez No: 948122
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Wittgenstein'ın“İnsanlar içlerindeki tüm kötülükleri körlük olarak değerlendirebilirler”savını temele alan bu tezde, kötülük ile körlük arasındaki ilişkinin neliği sorgulanmıştır. Bu amaç özelinde, tezde Wittgenstein'ın hem erken hem de geç dönem felsefesinde etiği görme ile ilişkilendirdiği iddia edilmiş ve etikle ilgili tartışmaların görme biçimlerinin ele alındığı psikoloji felsefesini gerektirdiği savunulmuştur. Tezin birinci bölümünde, Wittgenstein'ın erken dönem felsefesindeki etik ve görme ilişkisi ele alınmıştır. Bu bölümde aşkınsal ve mutlak bir anlama sahip olduğunu söylediği etik iyi'nin istenç ile ilişkisine yoğunlaşılarak etik istencin zorunluluğu tartışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, Wittgenstein'ın geç dönem felsefesinde dilin gramerine, istence ve aspekt görmeye yönelik sorgulamalarının ve istencin özgürlüğü üzerine tartışmalarının, etikle ilgili düşüncelerinde nasıl bir dönüşüme neden olduğu ayrıntılı bir biçimde serimlenmiştir. Bu bölümde Wittgenstein'ın psikoloji felsefesinde ele aldığı aspekt görme ve aspekt körlük kavramları irdelenmiş ve kötülüğün aspekt körlükle ilişkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which takes Wittgenstein's assertion that“Human beings can regard all the evil within them as blindness”as its basis, the nature of the relationship between evil and blindness is questioned. To this end, the thesis argues that Wittgenstein, in both his early and late philosophy, associates ethics with seeing and contends that discussions on ethics require a philosophy of psychology that addresses forms of seeing. In the first chapter of the thesis, the relationship between ethics and seeing in Wittgenstein's early philosophy is elaborated. This chapter focuses on the relationship of the good, which he describes as transcendent and absolute, with the will, discussing the necessity of the will as the subject of the ethical. In the second chapter, the thesis details how Wittgenstein's investigations into the grammar of language, the will, aspect seeing and his discussions on the freedom of the will in his late philosophy have led to a transformation in his thoughts on ethics. This chapter explores Wittgenstein's concepts of aspect seeing and aspect blindness, revealing the relationship of evil to aspect blindless.