Çalışma yaşamında kadın ve Kazakistan'da çalışan kadınların sorunları
Women at working life and problems of working women in Kazakhstan
- Tez No: 145342
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Günümüzde tüm dünyada çalışan kadınların sayısı giderek artmaktadır. Bu artış ile birlikte çalışan kadınların sorunları daha çok gündeme getirilmektedir. Rekabetçi çalışma ortamında kadınlar, gerek biyolojik özellikler ve gerekse toplumda varolan önyargılar sebebiyle ciddi sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu durum, yasal mevzuat bazında kadın emeğini koruyucu düzenlemelerin yanında sosyal politikada uygulamaları da gerektirmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ve farklı siyasal, sosyal ve kültürel yapılara sahip olan ülkelerde kadın çalışanların sorunları değişiklik göstermektedir. Ancak bütün ülkelerde, kadınların erkeklere nazaran daha olumsuz koşullarda çalıştıkları bir gerçektir. Bu olumsuzluklara neden olan faktörlerin net bir şekilde ortaya çıkarılması sorunların çözümüne daha etkili ve yeterli tedbirlerin uygulanması açısından zorunludur. Özellikle Kazakistan gibi gelişmekte olan ve ciddi demografik sorunları olan bir ülkede çalışan kadınlarının sayıca çok olması da bu konuya ayrı bir önem katmaktadır. Toprak alanı olarak büyük olmasına karşılık nüfus sayısı ve nüfus artışı yerine gerileme ciddi endişelere yol açmaktadır. Bu endişe, ülke yönetimini yıllık gelişme programlarına kadın emeği ile ilgili özel tedbirleri almasına teşvik etmiştir. Bu tedbirlere örnek olarak çeşitli sosyal ödenekler ve özel teşebbüs kredileri verilebilir. Ancak bu tedbirler esaslı bir çözüm olmaktan çok durumu hafifletici geçici çözümler niteliğindedir. Kadın çalışanların sorunları arasında en önemlileri çalışma yaşamında eşitsizlik ve ayrımcılık, ayrıca çocuk bakımı sebebiyle çalışma koşullarında olumsuzluklar sayılabilir. Çağdaş, demokratik ve uygar topluma ulaşmak, eşit statü ve haklara sahip olan, yaratan ve üreten kadın ve erkeklerin birlikte geleceğin toplumunu oluşturmaları ile yakından ilgilidir. - - V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today in whole world the number of working woman is continuing to increase. Depends to this increasing the problems of working woman depicts much then before. Woman, in competetive duty sphere cause of biological properties and social prejudices have serious problems. This situation, required interms of legitimate basement protective laws about women and measures of social politica. Problems of working women are different in countries, which developed or try to be developed and have various political, social and cultural structures. But the true that in all countries woman work negative conditions then man. Factors which were case of this negativities must expose exactly for choosing problems by effective and sufficient measures. Expecially country like Kazakhstan, has serious demographical problems and this subject has a special importnace because of number of working woman. Whether the area is big enough population and increasing of population made anxious. The government perceives importance of subject and makes programms about protective measures. For example, social appropriations and enterprice credits. But this measures have just temporary effects. The most important problems of working woman are equality and discrimination and depends to nessesery of keeping child negative working conditions. Reaching a modern, democratic and civilized society tied the state in which all woman and man have equal statutes and rights and work for future society. VI