Rasyonaliteyi yeniden düşünmek: Gaston Bachelard ve John R. Searle'ün perspektifinden yeni bir yaklaşım
Rethinking rationality: A new approach from the perspective of Gaston Bachelard and John R. Searle
  1. Tez No: 948158
  2. Yazar: ÖMER FARUK KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TÜRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışma, çağdaş düşüncede etkisini artıran araçsal rasyonalite anlayışını felsefi açıdan sorgulamayı amaçlamaktadır. Özellikle hesaplamalı yaklaşımların zihin, bilinç ve anlam üretimi alanlarında sunduğu çerçeveler, rasyonalitenin yalnızca amaçlara ulaşmaya yönelik işlem gücüne indirgenmesi riskini taşımaktadır. Bu bağlamda çalışma, Gaston Bachelard ve John R. Searle'ün görüşlerinden hareketle, rasyonaliteyi daha geniş bir düşünsel zeminde yeniden kavramsallaştırmayı hedefler. Bachelard'ın bilimsel düşüncedeki epistemolojik kopuşlara yaptığı vurgu ile Searle'ün bilinç, niyetlilik ve dil kullanımı üzerine geliştirdiği görüşler, araçsal rasyonalitenin sınırlarını açığa çıkarmak açısından önemli bir felsefi dayanak sunar. Bu doğrultuda geliştirilen“boşluktaki rasyonalite”kavramsallaştırması, rasyonalitenin yalnızca işlemeye değil; belirsizlik, etik sorumluluk ve anlam üretimi gibi boyutlara da temas eden, kesintili ve bağlamsal bir insan etkinliği olduğunu ortaya koyar. Böylece çalışma, rasyonalitenin doğasına ilişkin daha derinlikli bir düşünme imkânı sunmayı ve farklı felsefi gelenekler arasında eleştirel bir diyalog zeminini beslemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to philosophically examine the growing influence of instrumental rationality in contemporary thought. Computational approaches to mind, consciousness, and meaning often frame rationality in narrowly procedural and goal-oriented terms, potentially reducing it to mere calculative efficiency. Drawing on the perspectives of Gaston Bachelard and John R. Searle, this study seeks to reconceptualize rationality within a broader intellectual context. Bachelard's emphasis on epistemological ruptures in scientific reasoning and Searle's analyses of consciousness, intentionality, and language use provide critical grounds for questioning the limits of instrumental rationality. Within this framework, the notion of“rationality in the gap”is developed—not as a fixed model, but as a conceptual lens that highlights rationality as a discontinuous, context-sensitive, and meaning-generating human activity. This approach brings attention to aspects of human reasoning that involve ethical responsibility, uncertainty, and interpretive engagement. Rather than offering an alternative model, the study aims to expand philosophical reflection on rationality and foster a critical dialogue between differing philosophical traditions.