Avrupa birliği yeşil mutabakat çerçevesinde iklim değişikliği ile uyumlu kentler: Antalya kenti için çikarimlar
Cities compatible with climate change in the framework of the european union green deal: implications for Antalya city
  1. Tez No: 948213
  2. Yazar: SENA AĞIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ORTAÇEŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kentler, iklim değişikliğinin her yıl artan olumsuz etkilerinin en yoğun hissedildiği mekânlar olarak, hem risklerin merkezinde hem de çözümün kilit aktörleri arasında yer almaktadır. Sera gazı emisyonlarının ve enerji tüketiminin büyük bir kısmında pay sahibi olan kentlerin, iklim değişikliğine uyumlu, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir dönüşüm gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Avrupa Birliği, 2019 yılında yayımladığı Avrupa Yeşil Mutabakatı ile 2050 yılına kadar iklim nötr olma hedefini ortaya koymuş; bu hedef, birçok ülke gibi Türkiye'yi de doğrudan ve dolaylı olarak etkilemiştir. Bu tez çalışmasının temel amacı, Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde iklim değişikliğine uyuma ilişkin geliştirilen politikaları inceleyerek Antalya kenti için stratejik öneriler geliştirmektir. Bu doğrultuda, konuya ilişkin literatür taraması yapılmış ve tematik analiz yöntemiyle Avrupa Yeşil Mutabakatı ve kapsadığı diğer ana strateji belgeleri çözümlenmiştir. Elde edilen temel odak alanlarına dayalı olarak Antalya Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (Sustainable Energy and Climate Action Plan - SECAP) değerlendirilmiş, Valensiya (İspanya) ve Talin (Estonya) kentlerine ait iklim eylem planları ortak bir çerçevede ele alınmıştır. Değerlendirme sonucunda, Antalya SECAP'ın bazı alanlarda Avrupa Yeşil Mutabakatı ile uyumlu stratejiler geliştirdiği, ancak özellikle uzun vadeli hedef eksikliği, ölçülebilir göstergelerin tanımlanmaması, doğa temelli çözümlerin sınırlı yer alması ve eylemlerin bütüncül bir planlama yaklaşımına dayanmaması gibi başlıklarda yetersiz kaldığı görülmüştür. Bu bağlamda, uzun vadeli ve gerçekçi hedefler belirlenmesi, performans göstergeleriyle desteklenen izleme ve değerlendirme mekanizmalarının geliştirilmesi, doğa temelli çözümler ve yeşil altyapının önceliklendirilmesi, disiplinlerarası kurumsal iş birliği yapılması ve toplum katılımının desteklenmesi gibi öneriler sunulmuştur. Tüm bu öneriler, yalnızca Antalya'nın değil, Türkiye'deki diğer kentlerin de Avrupa Yeşil Mutabakatı hedeflerine uygun biçimde iklim değişikliğine uyum kapasitesini güçlendirmesi açısından yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Cities, as the spaces where the increasingly adverse impacts of climate change are most intensely felt, occupy a central position both as zones of risk and as key actors in the development of solutions. Given their substantial share in greenhouse gas emissions and energy consumption, cities must undergo a sustainable, inclusive, and climate-resilient transformation. In this context, the European Union introduced the European Green Deal in 2019, setting the target of becoming climate-neutral by 2050. This ambitious goal has had both direct and indirect implications for many countries, including Türkiye. The main objective of this thesis is to develop strategic recommendations for the city of Antalya by examining the climate change adaptation policies formulated within the framework of the European Green Deal. To this end, a comprehensive literature review was conducted, and the key strategic documents under the Green Deal were analyzed using thematic analysis. Based on the main thematic focus areas identified, Antalya's Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAP) was evaluated and compared within a shared framework with the climate action plans of Valencia (Spain) and Tallinn (Estonia). The evaluation revealed that while Antalya's SECAP presents strategies aligned with the European Green Deal in certain areas, it falls short in others—particularly in setting long-term objectives, defining measurable indicators, integrating nature-based solutions, and adopting a holistic planning approach. Accordingly, this study puts forward several recommendations, including the formulation of realistic and long-term targets, the development of monitoring and evaluation mechanisms supported by performance indicators, the prioritization of nature-based solutions and green infrastructure, the promotion of interdisciplinary institutional cooperation, and the enhancement of community participation. These recommendations are not only relevant for strengthening Antalya's climate change adaptation efforts, but also serve as guiding principles for other cities in Türkiye aiming to align with the objectives of the European Green Deal.