Fibonacci ve lucas sayı dizileri ile split kuaterniyonların yeni bir kutupsal gösterimi
A new polar representation of split quaternions using fibonacci and lucas number sequences
  1. Tez No: 948234
  2. Yazar: ZÜLEYHA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK BABADAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde giriş, tezin amacı ve kaynak özetleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise ilerideki bölümlerde gerekli olacak temel kavramlar ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde split Fibonacci kuaterniyonlar ve split Lucas kuaterniyonları tanımladıktan sonra, bu split kuaterniyonların özellikleri, temel özdeşlikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde bu split kuaterniyonların kutupsal gösterimleri verilmiştir. Beşinci bölümde ise tartışma ve sonuca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of five chapters. The first chapter provides an introduction, outlines the objective of the study, and presents summaries of the relevant literature. The second chapter introduces the fundamental concepts and theorems that are essential for the subsequent chapters. In the third chapter, after defining the split Fibonacci quaternions and split Lucas quaternions, their properties and fundamental identities are presented. In the fourth chapter, the polar representations of these split quaternions are given.The five chapter is devoted to discussion and conclusions.