Ötkir Haşimov'un hicvî hikâyeleri üzerine bir inceleme
The analysis of the satirical short stories of O'tkir Hoshimov
- Tez No: 948261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çağatay edebiyatından sonra 19.yy'ın başlarında gelişmeye başlayan Çağdaş Özbek edebiyatı, gerek Sovyet döneminde gerekse bağımsızlık sonrasında gelişimini sürdürmektedir. Milli Uyanış Döneminden itibaren Özbek aydınları, Sovyet döneminin baskılarına rağmen roman, hikâye, şiir, tiyatro gibi türlerde eser vermeye devam etmiştir. Çalışmamıza konu olan Ötkir Haşimov (1941-2013), Çağdaş Özbek edebiyatına uzun yıllar hizmet etmiştir. Nesir türünde verdiği eserleri ile ün kazanmıştır. Haşimov, Özbek halkının geçirdiği siyasi ve toplumsal dönüşümlerin izlerini eserlerine gerçekçi bir biçimde yansıtmıştır. Onun yapıtlarında savaş zamanı ve sonrasında ortaya çıkan zorluklar, haksızlıklar, emek hırsızlığı gibi toplumsal meselelerin yanı sıra aşk ve evlilik gibi bireysel temalar da yer almıştır. Bu hikâyelerde yazar, toplumsal ve bireysel sorunları, hiciv ve mizah üslubuyla okuyucunun dikkatine sunmuştur. Bu tezde, Haşimov'un“Hiciv Hikâyeleri”adlı hikâye kitabında yer alan on beş hikâyesi, kişiler, olay örgüsü, zaman, mekân, anlatım teknikleri, dil, üslup ve tema gibi edebi unsurlar, metne bağlı inceleme yöntemi kullanılarak ele alınmıştır. Ayrıca on beş hikâyenin tamamı Türkiye Türkçesine aktarılarak Haşimov'un Türkiye'deki edebi çevreye tanıtılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern Uzbek literature, which began to develop after Chagatai literature in the early 19th century, has continued its progress both during the Soviet period and after independence. Since the period of National Awakening, Uzbek intellectuals have continued to produce works in genres such as novels, short stories, poetry, and theater despite the pressures of the Soviet regime. O'tkir Hoshimov (1941–2013), the subject of this study, was a multifaceted writer who has served modern Uzbek literature for many years. He has become famous for his prose works. Hoshimov realistically reflected the political and social transformations experienced by the Uzbek people in his writings. His works include both societal issues such as hardships during and after the war, injustices, and exploitation of labor, as well as individual themes such as love and marriage. In these stories, the author presents problems observed in society and individuals through the use of satire and humor to attract the reader's attention. In this thesis, fifteen stories from Hoshimov's short story collection titled Satirical Stories have been analyzed using a text-based method, taking into account literary elements such as characters, plot, time, setting, narrative techniques, language, style, and themes. Furthermore, all fifteen stories have been translated into Türkiye Turkish with the aim of introducing O'tkir Hoshimov's literary contributions to the Turkish literary sphere.