Sarkopeninin akut kolesistit perforasyon riski üzerindeki etkisi: Retrospektif bir analiz
The impact of sarcopenia on the risk of acute cholecystitis perforation: A retrospective analysis
  1. Tez No: 948285
  2. Yazar: MUHAMMET VASFİ GÖKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SİBEL BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç Akut kolesistit tanısı almış hastalarda sarkopeni ile safra kesesi perforasyonu gelişimi arasındaki ilişkiyi, BT temelli vücut kompozisyon analizi kullanarak araştırmak. Gereç ve Yöntem Bu retrospektif çalışmaya, Ocak 2018 ile Aralık 2024 tarihleri arasında akut kolesistit nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan 80 hasta dahil edilmiştir. Preoperatif BT taramaları L3 vertebra düzeyinde değerlendirilmiş ve ImageJ yazılımı kullanılarak iskelet kası alanı, intermusküler yağ dokusu (IMAT), visseral yağ ve subkutan yağ ölçülmüştür. Sarkopeni varlığı, L3 vertebra düzeyindeki iskelet kası alanının vertebra yüzey alanına oranlanmasıyla hesaplanan değerler üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca kas kalitesinin bir göstergesi olarak IMAT/vertebra alan oranı hesaplanmıştır. Perforasyon durumu intraoperatif olarak doğrulanmıştır. Perforasyon gelişimini öngören bağımsız değişkenleri belirlemek amacıyla tek ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular 80 hastanın (ortalama yaş: 58,0 ± 16,4 yıl; %77,5 erkek) 21'inde (%26,2) safra kesesi perforasyonu saptanmıştır. IMAT/vertebra alan oranı perforasyon grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p = 0,050); sarkopeni ile perforasyon arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir (p > 0,05). Çok değişkenli analizde, IMAT/vertebra alan oranı (OR: 4,63; p = 0,011), lökosit sayısı (OR: 1,14; p = 0,026) ve semptom–BT süresi (OR: 1,14; p = 0,054) bağımsız prediktörler olarak belirlenmiştir. Sonuç Sarkopeni, akut kolesistitli hastalarda perforasyon gelişiminin anlamlı bir öngörücüsü değildir. Buna karşın, kas kalitesinin bozulduğunu yansıtan IMAT/vertebra alan oranı, perforasyon riski ile bağımsız olarak ilişkilidir. BT temelli vücut kompozisyon analizinden elde edilen bu parametre, preoperatif risk sınıflandırmasında değerli bir belirteç olarak kullanılabilir. Klinik Önemi BT temelli vücut kompozisyon analizi, fizyolojik rezervi ve inflamasyonla ilişkili kas değişimlerini değerlendirmede invaziv olmayan ve objektif bir yöntem sunar. IMAT/vertebra alan oranı, yüksek riskli hastaların belirlenmesi ve akut kolesistit tedavisinde cerrahi zamanlamanın optimize edilmesine katkı sağlayabilir. Anahtar Kelimeler Akut kolesistit, Safra kesesi perforasyonu, Sarkopeni, İntermusküler yağ dokusu (IMAT), BT temelli vücut kompozisyon analizi, Prognostik biyobelirteç, Risk sınıflandırması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose To investigate the relationship between sarcopenia and the development of gallbladder perforation in patients diagnosed with acute cholecystitis, using CT-based body composition analysis. Materials and Methods This retrospective study included 80 patients who underwent surgery for acute cholecystitis between January 2018 and December 2024. Preoperative CT scans at the L3 vertebral level were evaluated using ImageJ software to measure skeletal muscle area, intermuscular adipose tissue (IMAT), visceral fat, and subcutaneous fat. The presence of sarcopenia was assessed based on the skeletal muscle area at the L3 vertebral level, normalized to the vertebral surface area. The IMAT/vertebral area ratio was calculated as an indicator of muscle quality. Perforation status was confirmed intraoperatively. Univariate and multivariate logistic regression analyses were conducted to identify independent predictors of perforation. Results Among 80 patients (mean age: 58.0 ± 16.4 years; 77.5% male), 21 (26.2%) had gallbladder perforation. The IMAT/vertebral area ratio was significantly higher in the perforated group (p = 0.050), while sarcopenia showed no significant association with perforation (p > 0.05). In multivariate analysis, the IMAT/vertebral area ratio (OR: 4.63; p = 0.011), leukocyte count (OR: 1.14; p = 0.026), and symptom-to-CT delay (OR: 1.14; p = 0.054) were identified as independent predictors. Conclusion Sarcopenia was not a significant predictor of gallbladder perforation in acute cholecystitis. In contrast, the IMAT/vertebral area ratio—reflecting impaired muscle quality—was independently associated with perforation risk. This metric, derived from CT-based body composition analysis, may serve as a valuable marker in preoperative risk stratification. Clinical Relevance Statement CT-based body composition analysis offers a non-invasive and objective method to assess physiologic reserve and inflammation-related muscle changes. The IMAT/vertebral area ratio may assist in identifying high-risk patients and optimizing surgical timing in acute cholecystitis. Keywords Acute cholecystitis, Gallbladder perforation, Sarcopenia, Intermuscular adipose tissue(IMAT), CT-based body composition analysis, Prognostic biomarker, Risk stratification