Meme kanseri tanısıyla neoadjuvan tedavi almış hastalarda, tedavi öncesi ve tedavi sonrası tümör patolojilerinin karşılaştırılması ile subtipleme ve Kİ67 değerlerinin farklılaşması sonucunda adjuvan tedavi protokollerinde değişim beklenir mi?
In patients diagnosed with breast cancer who have received neoadjuvant therapy, is a change in adjuvant treatment protocols expected as a result of the comparison of pre- and post-treatment tumor pathology, including alterations in subtyping and Ki-67 levels?
- Tez No: 948296
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET ERÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Meme kanseri tanısıyla neoadjuvan tedaviye yönlendirilen hastalarda amaç non-operabl hastaları operabl hale getirmek veya hastaya meme koruyucu cerrahi şansını sağlayabilmektir. Bu amaçla neoadjuvan tedaviye gönderilen hastalarda tümör boyutu ve aksiller tutulum regrese olurken özellikle subtiplemede bir takım değişiklikler meydana gelebilmektedir. Her hastanın neoadjuvan tedaviye yanıtı farklı olmakla birlikte, özellikle tümörlerin subtiplemesiyle ilgili farklılıklar gözlenebilmektedir.Bir kısmı tam regrese olurken bir kısmı bazen progrese olabilmektedir. Bu durumda subtiplemenin tedavi yanıtını etkilediği ve neoadjuvan tedavi sonrası bazı hastalarda subtiplemenin değiştiği gözlenmiştir. Örneğin bazı hastalarda neoadjuvan öncesi Hormon (+) ya da HER2 (+) hastalar neoadjuvan sonrası Tripple (-) olarak değişmekte ve operasyon sonrası Trastuzumab gibi bazı ilaçların kullanımının gerekliliği tartışma konusu olmaktadır. Bu çalışmada neoadjuvan öncesi ve sonrası patolojilerde subtiplemeler ve Ki67 değerleri karşılaştırılacaktır. Bu çalışmada neoadjuvan öncesi ve sonrasında patolojiler karşılaştırılarak neoadjuvan tedavinin subtiplemeler üzerindeki değişimi ve adjuvan tedavi protokolüne etkisi araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In patients diagnosed with breast cancer and referred for neoadjuvant therapy, the primary aim is to render inoperable tumors operable or to provide the patient with the possibility of undergoing breast-conserving surgery. In patients who are referred for neoadjuvant therapy with this aim, while tumor size and axillary involvement tend to regress, certain changes may particularly occur in tumor subtyping. Although each patient's response to neoadjuvant therapy differs, notable differences are observed especially in relation to tumor subtypes. While some tumors regress completely, others may occasionally progress. In such cases, it has been observed that subtyping affects treatment response and that subtypes may change in some patients following neoadjuvant therapy. For instance, in some patients, those who were hormone receptor-positive or HER2-positive prior to neoadjuvant therapy may convert to triple-negative status afterward, leading to debates over the necessity of using drugs such as trastuzumab postoperatively. In this study, tumor subtypes and Ki67 indices before and after neoadjuvant therapy will be compared in pathological specimens. This study aims to investigate the effect of neoadjuvant therapy on subtype alterations and its potential impact on adjuvant treatment protocols by comparing pre- and post-neoadjuvant pathological findings.