Web 2.0 teknolojilerinin iletişim fakültelerindeki öğrencilerin öğrenme deneyimlerine yansımaları: Fenomenolojik bir çalışma
Reflections of web 2.0 technologies on communication faculty students' learning experiences: A phenomenological study
  1. Tez No: 948297
  2. Yazar: ALİ ALBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışma kapsamında, Web 2.0 teknolojilerinin iletişim fakültelerindeki öğrencilerin öğrenme deneyimlerine olan etkilerini, nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik araştırma deseniyle derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel problemi, öğrencilerin ders içi ve ders dışı süreçlerde kullandıkları Web 2.0 araçlarının öğrenme motivasyonu, akademik başarı ve işbirlikçi öğrenme gibi faktörler üzerindeki etkisini belirlemek ve bu teknolojilerin kullanımında ortaya çıkan sorunları tespit etmektir. İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi İletişim Fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş; elde edilen nitel veriler, Miles ve Huberman'ın (1994) modeline dayalı tematik analiz yöntemiyle sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, Web 2.0 teknolojileri öğrencilere interaktif ve katılımcı bir öğrenme ortamı sağlayarak, onların pasif bilgi alıcısı olmaktan çıkarak aktif içerik üreticileri haline gelmelerini desteklemektedir. Özellikle sosyal medya platformları (YouTube, Instagram, WhatsApp gibi) ve öğrenci yönetim sistemlerinin kullanımıyla, öğrenciler arasında daha güçlü bir iletişim ve işbirliği kültürü oluştuğu görülmüştür. Ayrıca bu teknolojiler, bilgiye erişim süreçlerini hızlandırarak öğrencilerin öğrenme motivasyonunu ve akademik performansını olumlu yönde etkilemiştir. Web 2.0 araçlarının bağlantıcı ve yapılandırmacı öğrenme teorileri ile uyumlu biçimde kullanılması sayesinde, öğrencilerin öğrenme deneyimlerinin daha etkili ve anlamlı hale geldiği ortaya konulmuştur. Ancak, Web 2.0 araçlarının kullanımının beraberinde bazı zorlukları da getirdiği tespit edilmiştir. Bu zorlukların başında öğrencilerde ortaya çıkan dikkat dağınıklığı, aşırı bilgi yüklemesi, bilgi kirliliği ve yetersiz teknik altyapı gibi problemler bulunmaktadır. Bu sorunların öğrencilerin öğrenme sürecindeki verimliliğini azalttığı ve dijital araçların etkin kullanımını engellediği belirlenmiştir. Bu bağlamda, eğitim politikalarının ve pedagojik yaklaşımların dijital teknolojilere uyumlu hale getirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin dijital okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesi için sistematik eğitim faaliyetlerine ağırlık verilmesinin önemine de vurgu yapılmıştır. Nihai olarak bu çalışma, Web 2.0 araçlarının iletişim fakültelerinde stratejik ve bilinçli bir şekilde entegre edilmesini önererek, bu teknolojilerin sunduğu imkânlardan maksimum düzeyde faydalanabilmek adına akademik ve uygulamaya dönük çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly examine the impact of Web 2.0 technologies on the learning experiences of students in communication faculties through a qualitative research method and a phenomenological research design. The main research problem focuses on identifying how the use of Web 2.0 tools in both in-class and out-of-class processes affects students' learning motivation, academic achievement, and collaborative learning, as well as detecting the problems encountered during the use of these technologies. Semi-structured in-depth interviews were conducted with students from the Communication Faculties of Istanbul University and Istanbul Medipol University. The qualitative data obtained were systematically analyzed using the thematic analysis method based on the Miles and Huberman (1994) model. According to the findings, Web 2.0 technologies support an interactive and participatory learning environment, enabling students to transform from passive recipients of information into active content producers. Especially through the use of social media platforms (such as YouTube, Instagram, and WhatsApp) and learning management systems, a stronger culture of communication and collaboration has developed among students. These technologies have also accelerated access to information, positively influencing students' learning motivation and academic performance. The integration of Web 2.0 tools in line with connectivist and constructivist learning theories has made students' learning experiences more effective and meaningful. However, the study also revealed several challenges associated with the use of Web 2.0 tools. These include attention distraction, information overload, misinformation, and insufficient technical infrastructure. Such problems were found to reduce the efficiency of students' learning processes and hinder the effective use of digital tools. In this context, it is concluded that educational policies and pedagogical approaches must be adapted to align with digital technologies. The importance of systematic training to improve students' digital literacy skills is also emphasized. Ultimately, this study recommends the strategic and conscious integration of Web 2.0 tools into communication faculties, offering various academic and practice-oriented suggestions to maximize the benefits of these technologies.