Bis 4-bromobenzensülfonat bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu, biyolojik aktivitelerinin incelenmesi ve in siliko çalışması
Synthesis, characterization, investigation of biological activities and in silico study of bis 4-bromobenzenesulfonate compounds
  1. Tez No: 948327
  2. Yazar: TUĞBA USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, 7 yeni adet bis 4-bromobenzensülfonat (2(a-g)) türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. 4-formilfenil-4-bromobenzensülfonat (1) bileşiğinin sırası ile 1,4-diamino bütan, 1,5-diamino pentan, 1,6-diamino hekzan, 1,7-diamino heptan, 1,8-diamino oktan, 1,9-diamino nonan ve 1,10-diamino dekan bileşikleri ile kuru kuruya ısıtılarak gerçekleştirilen reaksiyon sonucu Schiff bazı içerikli, alkil bis 4-bromobenzensülfonat bileşikleri (2(a-g)) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapı aydınlatılması FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT) ve kütle spektroskopik yöntemlerle yapılmıştır. Bu bileşikler, 9 adet mikroorganizmaya karşı antibakteriyel aktiviteleri araştırılmıştır. Ayrıca, sentezlenen bileşikler akciğer kanseri hücre hatları Calu1 (ATCC, HTB-54), A549 (ATCC, CCL-185) ve H1650 (ATCC, CRL-5883); kemik kanseri hücre hatları SW1353 (ATCC, HTB-94), MG63 (ATCC, CRL-1427) ve Saos2 (ATCC, HTB-85)'e karşı aktiviteleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda 2a bileşiğinin in siliko çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, seven novel bis(4-bromobenzenesulfonate) derivatives [2(a–g)] were synthesized. For this purpose, 4-formylphenyl-4-bromobenzenesulfonate (1) was reacted with 1,4-diaminobutane, 1,5-diaminopentane, 1,6-diaminohexane, 1,7-diaminoheptane, 1,8-diaminooctane, 1,9-diaminononane, and 1,10-diaminodecane via solvent-free heating, yielding Schiff base-containing alkyl bis(4-bromobenzenesulfonate) compounds [2(a–g)]. The structures of the synthesized compounds were elucidated using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT), and mass spectrometry techniques. These compounds were tested against 9 microorganisms. Additionally, the synthesized compounds were evaluated for their cytotoxic effects on lung cancer cell lines Calu1 (ATCC, HTB-54), A549 (ATCC, CCL-185), and H1650 (ATCC, CRL-5883), as well as bone cancer cell lines SW1353 (ATCC, HTB-94), MG63 (ATCC, CRL-1427), and Saos2 (ATCC, HTB-85). Finally, in silico study of compound 2a having biological activity was conducted.