Ergenlerde beden algısı, sosyal görünüş kaygısı ve öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body perception, social appearance anxiety and self compassion in adolescents
  1. Tez No: 948384
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZGE ÜLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin beden algısı, sosyal görünüş kaygısı ve öz şefkat düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek ve bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, beden kitle indeksi, ebeveyn eğitim düzeyi ve sosyal medya kullanım süresi gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırma, 406 ergen birey (238 kız, 168 erkek) ile yürütülmüş ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, Sosyodemografik Veri Formu, Beden İmajı Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Öz Şefkat Ölçeği ile toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 22.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiş, İlişkisiz Örneklemler T Testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA), basit doğrusal korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda; yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi ve sosyal medya kullanım süresi değişkenlerine göre ergenlerde beden algısı, sosyal görünüş kaygısı ve öz şefkat düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Buna karşılık, anne ve baba eğitim düzeyine göre bu değişkenler üzerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Korelasyon analizleri, beden algısı ile sosyal görünüş kaygısı arasında pozitif yönlü, beden algısı ile öz şefkat ve sosyal görünüş kaygısı ile öz şefkat arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Regresyon analizleri ise beden algısının hem sosyal görünüş kaygısını hem de öz şefkati anlamlı düzeyde yordadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between body perception, social appearance anxiety, and self-compassion levels of adolescents and to determine whether these variables show significant differences according to demographic variables such as gender, age, body mass index, parental education level, and duration of social media usage. The research was conducted with 406 adolescents (238 girls, 168 boys) and the relational screening model was used. Data were collected using the Sociodemographic Data Form, Body Image Scale, Social Appearance Anxiety Scale, and Self-Compassion Scale. The collected data were analyzed using the SPSS 22.0 package program, and Unrelated Samples T Test, Single Factor Analysis of Variance (ANOVA), simple linear correlation, and simple linear regression analyzes were applied. As a result of the analyzes, it was determined that there were significant differences in body perception, social appearance anxiety, and self-compassion levels in adolescents according to the variables of age, gender, body mass index, and duration of social media usage. On the other hand, no significant difference was found on these variables according to the education level of mother and father. Correlation analyses showed that there were positive relationships between body image and social appearance anxiety, and negative relationships between body image and self-compassion and social appearance anxiety and self-compassion. Regression analyses revealed that body image significantly predicted both social appearance anxiety and self-compassion.