Türk toplu iş hukukunda grev oylaması
Strike voting in Turkish collective labor law
- Tez No: 948401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışmasında, toplu iş hukukunun önemli kurumlarından biri olan grev oylaması kurumu hukuki çerçevesi, tarihsel gelişimi ve uygulamadaki sorunları ile incelenmiştir. Grev oylaması, grev kararının işçilerin iradesiyle desteklenip desteklenmediğini ortaya koymak amacıyla kullanılan demokratik bir mekanizma olarak düzenlenmiştir. Ancak bu mekanizmanın pratikte grev hakkını sınırlayıcı bir işlev gördüğü yönünde ciddi eleştiriler bulunmaktadır. Çalışmada, grev oylamasının tarihsel gelişimi, 275 sayılı Kanun'dan başlayarak 2822 sayılı Kanun ve hâlihazırda yürürlükte olan 6356 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Grev oylamasının amacı, uygulama esasları, zamanlaması ve kimlerin katılabileceği gibi unsurlar karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Ayrıca Yüksek Hakem Kurulu uygulamaları, yargı kararları ve doktrinsel görüşler ışığında mevcut sistemin işlevselliği analiz edilmiştir. Sonuç olarak, grev oylaması kurumunun hem yapısal hem de işleyiş açısından revizyona ihtiyaç duyduğu, işçilerin özgür iradesini daha etkili yansıtacak biçimde düzenlenmesinin sendikal hakların korunması açısından zorunlu olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the legal structure, historical development, and practical challenges of strike voting as a fundamental institution within collective labor law. Strike voting is a procedural mechanism that enables workers to confirm or reject a declared strike decision, offering a democratic check on union actions. However, in practice, this mechanism has often functioned in a way that restricts the exercise of the right to strike. The study examines the evolution of strike voting under Turkish law, from Law No. 275 to Law No. 2822 and the current Law No. 6356. It discusses the purpose, timing, procedure, and eligibility criteria of strike voting, drawing comparisons between legal provisions and their application. The work also assesses the legal precedents and scholarly interpretations relevant to the issue, identifying inconsistencies and operational shortcomings. As a result, the thesis concludes that the current model of strike voting requires structural and procedural reform. Strengthening the autonomy and genuine participation of workers in such processes is essential to ensuring the effective protection of trade union rights.