Ortaokul öğrencilerinin yeni nesil matematik sorularına ilişkin tutum ve görüşlerinin incelenmesi
Examination of secondary school students' attitudes and opinions towards new generation mathematics questions
  1. Tez No: 948435
  2. Yazar: HELİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin beceri temelli (yeni nesil) matematik sorularına yönelik tutumlarının ve görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Beceri temelli sorulara Milli Eğitim tarafından gerçekleştirilen merkezi sınavlarda ve okul sınavlarında sıklıkla rastlanmaktadır. Bu çalışma karma araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nicel boyutunda, Kılcan (2021)'in geliştirmiş olduğu“Yeni Nesil Matematik Sorularına İlişkin Tutum Ölçeği”anketi kullanılmıştır. Kılcan'ın yaptığı çalışmada geçerlilik ve güvenilirlik belirleme amacı ile ölçeğin verileri üzerinde SPSS programı 25. versiyonunda istatistiksel analizler (Kaiser-MeyerOlkin ve Bartlett Küresellik Testleri) yapılmış ve KMO değerinin 0.88 olduğu ve Bartlett Küresellik Testi değerinin ise x2= 2722.805; sd=300 (p=0.000) olarak belirlenmiştir. Bu yönü ile ölçeğin uygulanabilir düzeyde güvenilir ve geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçek 487 ortaokul öğrencisine uygulanmıştır. SPSS paket programı aracılıyla normal dağılıma uygun olduğu tespit edilen bulgular ikili karşılaştırmalar için bağımsız t-testi ve çoklu karşılaştırmalar için tek yönlü ANOVA testi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular tablolaştırılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda, 27 ortaokul öğrencisiyle yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılıyla odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Öğrenci görüşlerinden elde edilen bulgulara içerik analizi uygulanmıştır. İçerik analiziyle veriler kodlanarak kategorize edilmiştir. Son olarak elde edilen nitel ve nicel bulgular harmanlanarak yorumlanmıştır. Çalışma sonuçları, öğrencilerin genel olarak beceri temelli sorulara karşı olumsuz tutuma sahip olduklarını göstermektedir. Öğrenciler, beceri temelli soruları çözerken en çok zaman kaybı yaşadıklarını ve okuduğunu anlamada zorluk çektiklerini belirtmişlerdir. Bu tür soruların uzun ve karmaşık yapısı, öğrencilerin çözüm sürecinde sıkılmalarına ve strese girmelerine neden olmaktadır. Beceri temelli soruların günlük hayatla daha fazla ilişkilendirilmesi ve gerçek yaşam problemleriyle bağdaştırılması, öğrencilerin bu soruların faydalarını daha iyi anlamalarını sağlayabilir. Öğrencilerin çeşitli soru tipleriyle karşılaşmaları sağlanarak, farklı düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesi teşvik edilebilir. Genel olarak, beceri temelli matematik soruları, öğrencilerin matematiksel ve bilişsel becerilerini geliştirmeye yönelik önemli katkılar sağlamakta, ancak bu soruların günlük hayata olan katkıları konusunda öğrenciler arasında farklı görüşler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the attitudes and opinions of secondary school students towards skill-based (new generation) mathematics questions. Skill-based questions are frequently encountered in central exams and school exams conducted by the National Education. This study was conducted with mixed research method. In the quantitative dimension of the study, the“Attitude Scale on New Generation Mathematics Questions”survey developed by Kılcan (2021) was used. In Kılcan's study, statistical analyzes (Kaiser-MeyerOlkin and Bartlett Sphericity Tests) were performed on the data of the scale in the 25th version of the SPSS program in order to determine validity and reliability, and it was found that the KMO value was 0.88 and the Bartlett Sphericity Test value was x2 = 2722.805; It was determined as sd=300 (p=0.000). In this respect, it was concluded that the scale is reliable and valid at an applicable level. The scale was applied to 487 secondary school students. The findings, which were found to be in accordance with normal distribution through the SPSS package program, were analyzed using independent t-test for pairwise comparisons and one-way ANOVA test for multiple comparisons. The findings obtained were tabulated. In the qualitative dimension of the study, a focus group interview was conducted with 27 secondary school students using a semi-structured interview form. Content analysis was applied to the findings obtained from student opinions. The data was coded and categorized through content analysis. Finally, the qualitative and quantitative findings were blended and interpreted. The study results show that students generally have negative attitudes towards skill-based questions. Students stated that they mostly lost time when solving skill-based questions and had difficulty in understanding what they read. The long and complex structure of such questions causes students to get bored and stressed during the solution process. Associating skill-based questions more with daily life and real-life problems can help students better understand the benefits of these questions. By allowing students to encounter various question types, the development of different thinking and problem-solving skills can be encouraged. In general, skill-based mathematics questions make significant contributions to improving students' mathematical and cognitive skills, but there are different opinions among students regarding the contributions of these questions to daily life.