Innovative financial technologies for environmental sustainability: Assessing the impact of green fintech on sustainable development goals (SDGS)
Çevresel sürdürülebilirlik için yenilikçi finansal teknolojiler: Yeşil fintek'in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine etkisinindeğerlendirilmesi
- Tez No: 948440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMİ İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma analizi, Yeşil Finansal Teknolojilerin (Yeşil FinTek) çevresel sorunlara yönelik yenilikçi bir çözüm olarak nasıl işlediğini ve aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH'ler) ulaşmaya nasıl katkı sağladığını incelemektedir. FinTek çözümleri, blokzincir ile yönetilen karbon kredileri, yeşil tahviller ve sürdürülebilir yatırım platformları gibi finans sistemleriyle teknolojiyi birleştiren yenilikçi yöntemler aracılığıyla sürdürülebilir projeler için fon sağlamaktadır. Çalışma, nicel bir yöntem kullanarak yeşil tahvil ihraç seviyeleri ve blokzincir yatırımlarının GSYİH genişlemesi ve karbon emisyonlarının azaltılması ile ilişkisini ölçmek amacıyla korelasyon ve çoklu regresyon modelleri ile yapılandırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, yeşil tahvillerin ve blokzincir yatırımlarının GSYİH büyümesi ile yalnızca zayıf bir korelasyon etkisine sahip olduğu (R²=0.02) görülmüştür. Yeşil tahviller, GSYİH büyümesi ile hafif bir pozitif ilişki oluştursa da, blokzincir yatırımları hesaba katıldığında bu ilişki istatistiksel olarak tespit edilemez hale gelmektedir. Çalışmanın temel bulguları, düzenleyici çerçevelerin ve teknik entegrasyon sistemlerinin bu finansal yeniliklerin genişlemesini nasıl desteklediğini göstermektedir. Blokzincir teknolojisi aracılığıyla karbon piyasalarının şeffaf bir şekilde yönetilmesi, yeşil tahviller ve yatırım platformlarıyla sürdürülebilir yatırımlara bağlanmaktadır Ancak, bu finansal araçların tek başlarına anlamlı bir ekonomik ve çevresel ilerleme sağlayamadıkları, bunun ancak destekleyici politikalar ve sistematik entegrasyon ile mümkün olduğu vurgulanmaktadır. Bu araştırma, yetkililere, fon yöneticilerine ve teknoloji geliştiricilerine Yeşil FinTek çözümlerinden en yüksek verimi elde etmek için yenilikçi ortaklıklar kurmaları konusunda uygulanabilir öneriler sunmaktadır. Çalışma, piyasaları sürdürülebilir hedeflerle birleştirerek sürdürülebilir finansın gelişimini desteklerken, çevresel açıdan dirençli bir gelecek ekonomisi oluşturmak için pratik yöntemler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The research analysis investigates how Green Financial Technologies (Green FinTech) functions as an innovative solution to environmental issues while it helps achieve Sustainable Development Goals (SDGs). FinTech solutions receive funding for sustainable projects through innovative methods that combine technology with finance systems which include blockchain-managed carbon credits together with green bonds as well as sustainable investment platforms. A quantitative method configures the study to measure links between green bond issuance levels and blockchain investment patterns with GDP expansion and reduced carbon emissions through correlational and multiple regression models. Both green bonds and blockchain investments demonstrate minimal correlation effects for GDP growth based on an analysis of R²=0.02. Green bonds create a minimal positive relationship with GDP growth that becomes undetectable statistically when blockchain investments factor into the analysis. The main study outcomes demonstrate how regulations combined with technical integration systems serve in expanding these financial innovations. The transparent operation of carbon markets through blockchain technology connects to sustainable investments which happen with the use of green bonds and investment platforms. On their own financial instruments fail to achieve meaningful economic and environmental progress since they need supportive policies together with systemic integration. The research delivers actionable advice to officials, funds and technology creators who need to develop innovative partnerships to achieve maximum Green FinTech results. The research both supports sustainable finance development by uniting markets to sustainable goals while establishing usable methods towards creating an environmentally resilient future economy.