Hortikültürel uygulamaların çocuklarda internet bağımlılığı, sosyal beceri ve stres düzeyine etkisi
The effect of horticultural activities on internet addiction, social skills and stress level among children
  1. Tez No: 948447
  2. Yazar: DİLEK KACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma hortikültürel uygulamaların çocuklarda (11-12 yaş) internet bağımlılığı, sosyal beceri ve stres düzeyine etkisini belirlemek amacıyla paralel grup randomize kontrollü deneysel tasarım ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna (müdahale: 30 ve kontrol: 30) toplam 60 çocuk dahil edilmiştir. Verilerinin toplanmasında 'Çocuklara Yönelik Kişisel Bilgi Formu', 'Ebeveyne Yönelik Kişisel Yönelik Bilgi Formu', 'Ergenler İçin İnternet Bağımlılık Ölçeği', 'Çocuklarda Algılanan Stres Ölçeği', 'Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği' ve 'Sosyal Beceri Ölçeği' kullanılmıştır. Müdahale grubuna altı oturumdan oluşan hortikültürel uygulama programı uygulanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare testi, iki yönlü karma desenli varyans analizi ile birlikte Bonferroni çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Hortikültürel uygulama grubunda son test, ilk izlem (3. ay) ve ikinci izlem (6. ay) internet bağımlılığı ortalama puanlarının kontrol grubuna göre azaldığı, sosyal beceriler ortalama puanlarının arttığı ve girişimin geniş etki büyüklüğüne sahip olduğu (η2 = 0,27; η2 = 0,301; η2 = 0,337) belirlenmiştir. Araştırmada, hortikültürel uygulamaların çocuklarda internet bağımlılığının azaltılmasında, sosyal becerilerin arttırılmasında etkili olduğu ancak stres düzeyini anlamlı olarak etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Okul sağlığı hemşirelerine çocuklara sağlıklı davranışlar kazandırılmasında hortikültürel uygulamaları kullanmaları önerilmektedir. Araştırma protokolünün ClinicalTrials.gov Protokol Kayıt ve Sonuçlar Sistemine (NCT06489405) kaydı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a parallel group randomized controlled trial to measure the effect of horticultural activities on internet addiction, social skills and stress levels in children aged 11-12 years. A total of 60 children were included in the study group (intervention: 30 and control: 30). Data were collected using 'Personal Information Form', 'Internet Addiction Scale For Adolescents', 'Perceived Stress Scale In Children', 'Social Skills Assessment Scale' and 'Social Skills Scale'. The intervention group received six weeks of Horticultural application program. The data were analyzed using the Chi-square test, two-way mixed design analysis of variance and Bonferroni multiple comparison test.In the post-test, first follow-up (3rd month) and second follow-up (6th month) internet addiction mean scores of the horticultural practices group decreased compared to the control group, and increased regarding social skills mean scores and that the intervention had a large effect size (η2 = 0,27; η2 = 0,301; η2 = 0,337). The study concluded that horticultural practices were effective in reducing internet addiction and increasing social skills in children, however, those practices did not significantly affect the level of stress. School health nurses are recommended to use horticultural practices to supportchildren during gaining healthy behaviors. The trial protocol has been registered with the ClinicalTrials.gov Protocol Registration and Results System (NCT06489405).