Şizofreni hastalarında Lobus insularis'in manyetik rezonans görüntüleri üzerinden volümetrik değerlendirilmesi
Volumetric evaluation of the insular lobe in schizophrenia patients using magnetic resonance imaging
- Tez No: 948448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL IRMAK SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma MR görüntüleri üzerinden volümetrik analiz yapılarak şizofreni hastalarında cerebrum ve lobus insularis'te değişiklik olup olmadığını saptamayı amaçlamaktadır. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda beyin MRG yapılan 39 (16 kadın ve 23 erkek) hasta ve 41 (17 kadın ve 24 erkek) sağlıklı bireye ait görüntüler retrospektif olarak incelendi. Vol2Brain programı ile intrakraniyal volüm (İKV), serebral volüm oranı (SVO), insular volüm oranı (IVO), anterior IVO (AIVO), posterior IVO (PIVO), insula kalınlığı (IK) ve insula kalınlığı asimetrisi (IKA) serebral volüm oran asimetrisi (SVOA), insular volüm oranı asimetrisi (IVOA) parametreleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether there are changes in the cerebrum and lobus insularis in schizophrenia patients by performing volumetric analysis on MR images. Images of 39 patients (16 females and 23 males) and 41 healthy individuals (17 females and 24 males) who underwent brain MRI at the Department of Radiology of Tokat Gaziosmanpaşa University Health Practice and Research Hospital were retrospectively analyzed. Intracranial volume (ICV), cerebral volume ratio (CVO), insular volume ratio (IVO), anterior IVO (AIVO), posterior IVO (PIVO), insula thickness (IT) and insula thickness asymmetry (ITA), cerebral volume ratio asymmetry (CVOA), insular volume ratio asymmetry (IVOA) parameters were evaluated with the Vol2Brain program.