7E öğretim modeline dayalı ses ünitesi etkinliklerinin 21. yüzyıl becerilerine, tutuma ve akademik başarıya etkisi
The effects of 7E model based sound unit activities on 21 st century skills, attitudes and academic achievement
  1. Tez No: 948472
  2. Yazar: CİHAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6. Sınıf öğrencilerine yönelik 7E modeline dayalı olarak geliştirilen ses ünitesi etkinliklerinin öğrencilerin 21. yüzyıl (yy.) becerilerine, fen bilimleri dersine ilişkin tutumlarını ve akademik başarılarına olan etkisini araştırmaktır. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Malatya ilinde bir devlet okulunun 6. sınıfında öğrenimine devam eden 64 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“21. yy. becerileri ölçeği”,“Fen bilimleri dersine yönelik tutum ölçeği”ile“Ses ve özellikleri başarı testi”kullanılmıştır. Kontrol grubunda mevcut öğretim programına dayalı etkinlikler uygulanırken, deney grubuna ise 7E öğretim modeline dayalı etkinlikler uygulanmıştır. Veri toplama araçları deney ve kontrol gruplarına hem ön test ve hem son testler uygulanmıştır. Ayrıca kalıcılık testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve karşılaştırmalı istatiksel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda fen bilimleri dersine yönelik tutumlarda istatiksel olarak anlamı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerin 21. yy. becerileri ve ses ünitesi akademik başarısı bakımından deney grubunun lehine istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. 7E öğretim modelinin öğrencilerin 21. yy. becerileri ve akademik başarılarını geliştirmede etkili olduğu söylenebilir. Fen bilimleri dersine yönelik tutumları geliştirmek için ek destekleyici yöntemlere ihtiyaç duyulduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of activities based on the 7E model in the sound unit on middle school 6th grade students' 21st-century skills, attitudes toward science lessons, and academic achievement was investigated. A quasi-experimental design was employed in the study. The study group was selected through convenience sampling and consisted of 64 students enrolled in the 6th grade of a public school in Malatya during the 2023–2024 academic year. Data were collected using three instruments: the“21st Century Skills Scale,”the“Attitude Scale Toward Science Course,”and the“Sound and Its Properties Achievement Test.”While the control group received instruction based on the existing curriculum, the experimental group participated in activities designed in accordance with the 7E instructional model. Both pre-tests and post-tests were administered to the experimental and control groups, along with a retention test to assess long-term learning outcomes. Descriptive and comparative statistical methods were used in data analysis. The results indicated no statistically significant difference in students' attitudes toward science between the groups. However, a statistically significant difference favoring the experimental group was found in terms of both 21st-century skills and academic achievement in the sound unit. These findings suggest that the 7E instructional model is effective in enhancing students' 21st-century skills and academic achievement. However, additional supportive approaches may be necessary to improve students' attitudes toward science.