İŞKUR tarafından yurt içinde özel sektörden alınan açık işlerin karşılanamamasının eleştirel bir yaklaşımla incelenmesi
A critical analysis of not to meet the vacant positions from private sectors in İŞKUR
  1. Tez No: 948473
  2. Yazar: BURHAN ARKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İşsizlik dünyada olduğu gibi ülkemizde de kronik bir sorun olmaya devam etmektedir. İşgücü piyasasının temel aktörleri olan işverenler üretim sağlayabilmek ve de rekabetçi piyasa koşullarında başarılı olabilmek için işgücüne ihtiyaç duyarken işçiler ise geçimini sağlamak ve daha iyi şartlarda bir hayat sürebilmek amacıyla işgücüne dahil olmak istemektedir. Ülkemizde istihdam hizmetleri; kamu istihdam kurumu olan Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülmektedir. Türkiye İş Kurumu 81 ilde bulunan ve kurumun taşra teşkilatı olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri vasıtasıyla gerek kamu sektörü ve gerekse özel sektörde ihtiyaç duyulan işgücü taleplerinin karşılanması amacıyla hizmet vermekte olup, aynı zamanda aktif ve pasif işgücü hizmetleri ile işgücü piyasasına yön vermektedir. Türkiye İş Kurumu tarafından yayınlanan istatistiki verilerden tezin konusunu oluşturan yıllar arasından 2022 yılı irdelendiğinde, Kurum tarafından 2022 yılında 2.315.250 açık iş alındığı ve buna karşılık 1.395.659 iş arayanın istihdam edildiği görülmektedir. TÜİK verilerine göre 2022 yılında 3.582.000 kişinin işsiz olduğu göz önüne alındığında 919.591 açık işin karşılanamamasının önemi ortaya çıkmaktadır. Söz konusu çalışma ile ülkemizde Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen özel sektördeki işe yerleştirme hizmetlerinde karşılanamayan talepler olan açık işlerin, 2018-2022 yılları açısından eleştirel bir yaklaşımla incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada Türkiye İş Kurumu tarafından 2018-2022 yılları arasında alınan açık işler, kayıtlı iş arayanlara ait veriler, istihdam edilenlere ilişkin istatistikler incelenecek olup, istatistik sonuçlarının analiz edilmesi suretiyle bulgulara ulaşılması, akabinde ise öneriler sunulup sonuca varılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Unemployment is to be a chronic problem in our country as in the world. While employers, the main actors of the labor market, need workforce to produce and be successful in competitive market conditions, workers want to join the workforce to earn a living and live a better life. Employment services in our country; It is carried out by the Turkish Employment Organization, which is a public employment institution. Turkish Employment Organization provides services to meet the labor demands needed in both the public and private sectors through the Provincial Directorates of Labor and Employment Organization, which are located in 81 provinces and are the provincial organizations of the institution, and also directs the labor market with active and passive labor services. When the year 2022, which is the subject of the thesis, is examined from the statistical data published by the Turkish Employment Organization, it is seen that 2,315,250 vacant jobs were taken by the Institution in 2022 and 1,395,659 job seekers were employed. Considering that 3,582,000 people will be unemployed in 2022, according to TUIK data, the importance of not being able to meet 919,591 open jobs becomes evident. With this study, it is aimed to examine with a critical approach the vacant jobs, which are the demands that cannot be met in the job placement services in the private sector carried out by the Turkish Employment Agency in our country, for the years 2018-2022. In the study, the vacant jobs received by the Turkish Employment Organization between 2018 and 2022, data on registered job seekers, and statistics on those employed will be examined, and it is aimed to reach findings by analyzing the statistical results and then offer suggestions and reach a conclusion.