Scanner (tarayıcı) sistemlerinin tarihsel gelişimi, matbaa teknolojisindeki yeri ve önemi
Historical development, role and significance in printing technology of scanning systems
- Tez No: 126124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
SCANNER (TARAYICI) SİSTEMLERİNİN TARİHSEL GELİŞİMİ, MATBAA TEKNOLOJİSİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Özge ARIEL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2002 ÖZET Tarayıcılar, basılması istenen orijinallerin, baskıya hazır hale geti rilmesinde kullanılan en önemli cihaz olup, orijinalleri nokta nokta tara yarak bilgisayar ortamına aktarır. Bu tez tarayıcıların kullanılması için- gereken kavramları, prensipleri ve teknik özellikleri araştırmak için hazırlanmıştır. Tezde matbaacılık ve reprodüksiyonun tarihçesi, renk ayırım yöntemleri ve renk ayırım sistemlerine ve karşılaşılan problem lere değinilmiştir. Bu araştırmanın gerçekleşmesi için yerli ve yabancı kaynak taraması yapılmış, konusunda uzman kişilerle görüşülmüştür. Araştırma sonucunda scannerın baskı öncesi teknolojisinde kullanılan en önemli cihazlardan biri olduğu ve önemini daha uzun yıllar koruya cağı sonucu ortaya çıkmıştır. Bilim Kodu : 500. 10. 20 Anahtar Kelimeler : Tarayıcı, reprodüksiyon, renk ayırım, matbaacılık Sayfa Adedi : 114 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Adnan TEPECİK
Özet (Çeviri)
HISTORICAL DEVELOPMENT, ROLE AND SIGNIFICANCE IN PRINTING TECHNOLOGY OF SCANNING SYSTEMS (M.Sc. Thesis) Özge ARIEL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT Scanners are the most important equipment in making the originals to be printed ready for press. Scanners scans the originals in dots and transfers the scanned data to digital medium. This study describes the concepts, principles and technical spesification for scanners usage. This study gives a brief history of printing and reduction and a techni cal account of color seperation methods and the machinery used in color seperation systems and describes the methods employed and problems encountered in practice. This study has led us to the coclu- sion that scanners are one of the most important devices used in pre press technology and that they will be essential for many years in the future. Science Code Key Words Page Number Adviser 500. 10. 20 Scanner, reproduction, color seperation, printing 114 Ass. Prof. Adnan TEPECİK T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KORULU DOKOMAMTaSYON MERKEZİ