Dezenformasyonla mücadelede kamu politikası: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı örneği
Public policy in fighting disinformation: The example of the Presidential Directorate of Communications
  1. Tez No: 948517
  2. Yazar: ÖMER ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DİLAVEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İletişim teknolojilerindeki hızlı değişim ve dönüşümler, dezenformasyon kavramını daha görünür ve dikkat çeken bir kavram haline getirmiştir. Bu değişim ve dönüşümler halk sağlığı, kamu güvenliği, ekonomi gibi alanlardaki dezenformasyon biçimlerini hem niceliksel hem de niteliksel olarak çeşitlendirmektedir. Dolayısıyla dezenformasyonun etkilerini ve sonuçlarını değerlendirirken, bu çeşitliliği ve farklılıkları dikkate almak önemlidir. Bu durum, dezenformasyonla mücadele stratejilerinin belirlenmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi açısından da oldukça önemlidir. Farklı amaçlarla gerçekleştirilen dezenformasyonlar, yapısal olarak çeşitlilik gösterir ve bu da farklı çözüm yöntemlerini gerektirebilir. Diğer taraftan her toplumun kendine özgü yapısı ve öncelikleri bulunduğundan, dezenformasyon türlerini ve bu türlerle mücadelede kullanılan çözüm yöntemlerini etkileyebileceği ifade edilebilir. Dezenformasyonla mücadelede etkili stratejiler geliştirmek ve toplumu bilinçlendirmek için bu farklılıkların ve önceliklerin dikkate alınması önemlidir. Bu bağlamda T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, toplumu doğru bilgilendirme ve dezenformasyonun olumsuz etkilerini azaltma hedefi doğrultusunda geliştirdiği stratejilerle, bilgi kirliliğiyle mücadelede ulusal ve uluslararası düzeyde rol üstlenmektedir. Bu araştırmanın amacı dezenformasyonla mücadelede uygulanan stratejileri analiz etmek ve mevcut politikaların iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirmektir. Betimsel yöntem kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada“Türkiye'de dezenformasyonla mücadelede kamu politikası aracı olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının stratejileri nelerdir?”sorusuna cevap aranmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgularda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın stratejik iletişim ve kamu diplomasisi faaliyetleri kapsamında dezenformasyonla mücadeleyi çok katmanlı ve bütüncül bir yaklaşımla ele aldığı görülmüştür. Başkanlık dezenformasyonla mücadeleyi sürdürebilir kılmak adına Dezenformasyonla Mücadele Merkezi aracılığıyla faaliyetlerini kesintisiz şekilde sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid changes and transformations in communication technologies have made the concept of disinformation more visible and prominent. These changes and transformations have diversified both the quantitative and qualitative forms of disinformation in areas such as public health, public safety, and the economy. Therefore, it is important to consider this diversity and variation when evaluating the effects and consequences of disinformation. This is also highly significant in determining strategies to combat disinformation and raising public awareness. Disinformation carried out for different purposes varies structurally, which may require different solutions. On the other hand, since every society has its own unique structure and priorities, it can be said that these factors may influence the types of disinformation and the methods used to combat them. In order to develop effective strategies and raise awareness in society, it is essential to take these differences and priorities into account. In this context, the Directorate of Communications of the Presidency of the Republic of Türkiye plays a role at both national and international levels in the fight against information pollution, through the strategies it has developed to accurately inform the public and mitigate the negative effects of disinformation. The aim of this study is to analyze the strategies implemented in the fight against disinformation and to develop recommendations for improving current policies. Using a descriptive method, the study seeks to answer the question:“What are the strategies of the Directorate of Communications of the Presidency of Türkiye as a public policy tool in the fight against disinformation in Türkiye?”The findings obtained within the scope of the study show that the Directorate addresses the fight against disinformation with a multi-layered and holistic approach within the framework of its strategic communication and public diplomacy activities. In order to sustain the fight against disinformation, the Directorate continues its efforts uninterruptedly through the Center for Combating Disinformation.