İşitme cihazı kullanan bireyler ile işitme kaybı olup cihaz kullanmayan bireylerin hastalık algılarının karşılaştırılması
Comparison of perceptions of illness between individuals who use hearing aids and individuals with hearing loss who do not use hearing aids
- Tez No: 948574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İşitme kaybı, bireyin yalnızca duyusal yetilerini değil; aynı zamanda psikososyal işlevselliğini, iletişim becerilerini ve genel yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyen, çoğunlukla kronik seyirli önemli bir sağlık sorunudur. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de işitme kaybının görülme sıklığı artmakta, bu durum bireylerin gündelik yaşamlarını fiziksel, duygusal ve sosyal düzeyde zorlaştırmaktadır. Bu bağlamda, bireylerin işitme kaybını nasıl algıladıkları, tedaviye uyumları ve rehabilitasyon süreçlerine katılım düzeyleri üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, işitme cihazı kullanan ve kullanmayan bireylerin hastalık algılarını karşılaştırmak ve bu algıyı etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırma kapsamında, 60 katılımcıya“Bilgilendirilmiş Onam Formu”,“Demografik Bilgi Formu”ve“Hastalık Algısı Anketi”ile işitme cihazı kullananlara ayrıca“Glasgow İşitme Cihazı Yarar Profili”uygulanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, işitme cihazı kullanan bireylerin hastalıklarını daha yönetilebilir, geçici ve kontrol edilebilir bir sağlık durumu olarak algıladıkları; tedaviye ve rehabilitasyon hizmetlerine yönelik daha olumlu bir tutum geliştirdikleri görülmüştür. Buna karşın, işitme cihazı kullanmayan bireylerin hastalık algılarının daha olumsuz, çaresiz ve kronik bir yapı sergilediği belirlenmiştir. Ayrıca işitme cihazı kullanımının, bireylerin sosyal yaşama katılım düzeyleri ve sağlık hizmetlerinden faydalanma motivasyonlarıyla pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları, işitme kaybı yaşayan bireylerde hastalık algısının sağlık davranışlarını ve tedaviye uyum süreçlerini şekillendirmede önemli bir psikososyal değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, işitme cihazı kullanımının yaygınlaştırılması, bireylerin hastalık algılarının değerlendirilmesi ve psikososyal destek yaklaşımlarının klinik uygulamalara entegre edilmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışma bulguları, odyoloji alanındaki klinik uygulamalara ve sağlık psikolojisi temelli yaklaşımlara katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Hearing loss is a significant health issue that not only impairs individuals' sensory abilities but also adversely affects their psychosocial functioning, communication skills, and overall quality of life. As in many parts of the world, the prevalence of hearing loss is increasing in Türkiye, posing physical, emotional, and social challenges for affected individuals in their daily lives. In this context, how individuals perceive their hearing loss plays a crucial role in their treatment compliance and participation in rehabilitation processes. The primary aim of this study is to compare the illness perceptions of individuals with hearing loss based on their use of hearing aids and to identify the factors influencing these perceptions. Within the scope of the study, 60 participants were administered an“Informed Consent Form,”“Demographic Information Form,”and the“Illness Perception Questionnaire.”In addition, the“Glasgow Hearing Aid Benefit Profile”was applied to participants who use hearing aids. The findings revealed that individuals using hearing aids perceive their condition as more manageable, temporary, and controllable, and they exhibit more positive attitudes toward treatment and rehabilitation services. In contrast, non-users of hearing aids tend to perceive their condition as more negative, helpless, and chronic. Moreover, hearing aid use was found to be positively associated with individuals' levels of participation in social life and their motivation to access healthcare services. The results of this study demonstrate that illness perception is a significant psychosocial factor influencing health behaviors and treatment adherence among individuals with hearing loss. Accordingly, promoting hearing aid use, assessing individuals' illness perceptions, and integrating psychosocial support approaches into clinical practice are of great importance. The study findings aim to contribute to clinical practices in audiology and health psychology-based approaches.