Ankara ili mordellıdae familyası (coleoptera: ınsecta) üzerinde sistematik araştırmalar
Systematic studies on the family mordellidae (coleoptera: insecta) in Ankara province
  1. Tez No: 948599
  2. Yazar: ECE CEREN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞABANOĞLU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ankara ili Mordellidae familyasına ait türlerin incelendiği bu çalışmada, Mordellinae altfamilyasından üç tribüs içerisinden beş cinse ait toplam dokuz tür tespit edilmiş ve bu türler sistematik ve faunistik açıdan ele alınmıştır. Türlerin dış morfolojileri incelenmiş, erkek genital organ yapıları disekte edilerek, çizilmiş, tanımlanmış ve mevcut literatürle karşılaştırılmıştır. Ayrıca türlerin Türkiye ve Palearktik yayılışları verilmiştir. Bu çalışma ile Ankara ili Mordellidae faunası hakkında bir değerlendirme sunulmuş, tespit edilen türlerin mevcut tanı anahtarları Türkiye'deki türler göz önüne alınarak düzenlenmiştir. Tespit edilen tüm türler Ankara ili ve İç Anadolu Bölgesi için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, which focuses on the species of the family Mordellidae in Ankara province, a total of nine species belonging to five genera from three tribes of the subfamily Mordellinae were identified and examined from both systematic and faunistic perspectives. The external morphology of the species was studied, the male genital structures were dissected, illustrated, described, and compared with the existing literature. Additionally, the distribution of the species in Türkiye and the Palaearctic region was provided. This study offers an assessment of the Mordellidae fauna of Ankara province, and the identification keys for the recorded species were revised considering the species present in Türkiye. All identified species are new records for Ankara province and the Central Anatolia Region.