Türkçe dil öğretiminde yabancı uyruklu öğrencilerin ülkelerine göre dil öğrenimine yatkınlık sıralamasının incelenmesi
An examination of country-based rankings of foreign students' aptitude for language learning in turkish language instruction
  1. Tez No: 948610
  2. Yazar: ŞEYDA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE YUSUF USTABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, Türkçe öğretiminin yabancı uyruklu öğrenciler üzerindeki etkilerini değerlendirilmiştir. Öğrencilerin ülkelerine göre dil öğrenimindeki başarıları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Araştırmanın temel çıkış noktası, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminin tarihsel gelişimi ve bu süreçte uygulanan yöntemlerin günümüz modern teknikleriyle karşılaştırılmasıdır. Bu kapsamda, Türkçenin tarihsel olarak öğretim süreçlerinde karşılaşılan zorluklar ve bunların çözümünde kullanılan güncel yöntemler ortaya konmuştur. Çalışmada yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenirken yaşadıkları güçlükler, bu öğrencilerin motivasyon kaynakları ve dil öğreniminde gösterdikleri başarı düzeyleri incelenmiş, söz konusu başarı düzeylerinin ülkelere göre farklılık göstermesinin altında yatan sebepler tartışılmıştır. Öğrencilerin ana dilleri ile Türkçe arasındaki dil yapısı farklılıkları, kültürel alışkanlıkları ve eğitim sistemlerindeki dil öğretimi pratiklerinin bu başarı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma aynı zamanda Türkçe öğretiminde kültürel bağlamın önemini de vurgulamaktadır. Öğrencilerin Türk kültürüne ilişkin unsurlarla karşılaşmasının dil öğrenme süreçlerini daha anlamlı hale getirdiği ve kültürel entegrasyonun öğrenme motivasyonunu artırdığı gözlemlenmiştir. Özellikle dijital teknolojilerin ve interaktif öğrenme araçlarının, öğrencilerin dil becerilerini geliştirme ve motivasyonlarını artırmada etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda, çevrim içi platformlar ve mobil uygulamalar gibi modern eğitim araçlarının kullanımı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonuçları, Türkçenin uluslararası arenada yalnızca iletişim aracı olarak değil, aynı zamanda kültürel bir köprü olarak da stratejik önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Türkçe öğretiminin, kültürler arası etkileşimi güçlendirme potansiyeline ve diplomatik ilişkilerdeki rolüne dikkat çekilmiş; yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde uygulanabilecek etkili yöntemler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the effects of Turkish language instruction on non-native students. The research examines, in detail, the language-learning outcomes of students according to their countries of origin. Its primary premise is a historical overview of Turkish as a foreign language and a comparative analysis of past instructional methodologies versus contemporary approaches. Within this framework, the study identifies the challenges historically encountered in teaching Turkish and the modern solutions employed to address them. The investigation explores the specific difficulties non-native learners face when acquiring Turkish, the sources of their motivation, and the levels of proficiency they achieve. It analyses the factors underlying cross-national differences in learning success. It focuses on structural disparities between students' first languages and Turkish, cultural habits, and pedagogical practices within their home education systems. Furthermore, the research underscores the significance of cultural context in language instruction; exposure to elements of Turkish culture was found to render the learning process more meaningful and to enhance learner motivation. In particular, the study highlights the efficacy of digital technologies and interactive learning tools, such as online platforms and mobile applications, in advancing linguistic competence and sustaining engagement. The findings demonstrate that Turkish functions not only as a means of communication on the international stage but also as a cultural bridge with strategic importance. Attention is drawn to the potential of Turkish language teaching to foster intercultural exchange and to contribute to diplomatic relations. Finally, the study recommends effective pedagogical strategies in Turkish as a foreign language.