Adli bilişim laboratuvarlarında belgelerin ve delil koruma zincirinin doğrulanması için blockchaın tabanlı bir model geliştirilmesi
Development of a blockchain-based model for verification of documents and chain of custody in digital forensics laboratories
  1. Tez No: 948611
  2. Yazar: MEHMET MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN SAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, adli bilişim laboratuvarlarında delillerin doğrulanması için blok zincir tabanlı bir model önerilmektedir. Geleneksel adli bilişim süreçlerinde delil bütünlüğünün ve delil koruma zincirinin korunmasında çeşitli zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu zorluklar, dijital delillere müdahale edilmesine karşı savunmasız olması ve siber saldırılara maruz kalma riskinin daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Tez kapsamında geliştirilen model, blok zincir teknolojisinin değiştirilemezlik ve merkeziyetsizlik özelliklerinden yararlanarak delil koruma süreçlerinde bu riskleri en aza indirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, adli bilişim süreçlerinin her aşamasında delillerin doğrulanması ve korunması için blok zincir temelli bir model önerilmiştir. Geliştirilen model, delil toplama, saklama, soruşturma, inceleme ve raporlama süreçlerini uçtan uca kapsayan ve adli bilişim laboratuvarlarının ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş bir yaklaşım sunmaktadır. Modelin uygulanabilirliği Hyperledger Fabric altyapısı kullanılarak geliştirilen bir uygulama üzerinde test edilmiştir. Modelin başarısını gözlemlemek amacıyla gerçek dünya senaryolarıyla performans ve yük testleri yapılmıştır. Son aşamada, geliştirilen model ile geleneksel blok zincir modeller ve literatürde önerilen diğer blok zincir tabanlı sistemler karşılaştırılmıştır. Geliştirilen blok zincir tabanlı model, geleneksel adli bilişim yöntemlerine kıyasla daha yüksek veri güvenliği, şeffaflık ve izlenebilirlik sağlamaktadır. Model, adli bilişimin farklı alanlarında önerilen diğer modellere göre, tüm adli bilişim sürecini blok zincirde modellemesi ve delilleri saklama alanında getirdiği dağıtık veri saklama özellikleriyle ayrışarak literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Önerilen modelin, adli bilişim laboratuvarlarının süreçlerini daha güvenli hale getirme potansiyeline sahip olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a blockchain-based model for evidence verification in forensic laboratories is proposed. Maintaining the integrity of evidence and chain of custody in traditional forensic processes encounters several challenges. These challenges stem from the fact that digital evidence is vulnerable to tampering and has a higher risk of being exposed to cyber attacks. The model developed in this thesis aims to minimize these risks in evidence preservation processes by taking advantage of the immutability and decentralization features of blockchain technology. For this purpose, a blockchain-based model is proposed for the verification and protection of evidence at every stage of forensic processes. The developed model provides an end-to-end approach that covers the processes of evidence collection, storage, investigation, examination and reporting and is customized according to the needs of digital forensic laboratories. The applicability of the developed model was tested on a prototype application developed using Hyperledger Fabric infrastructure. Performance and load tests were performed with real-world scenarios to observe the success of the prototype. In the final phase, the developed model is compared with traditional blockchain models and other blockchain-based proposals in the literature. The proposed blockchain-based model provides higher data security, transparency and traceability compared to traditional forensic methods. The model makes a significant contribution to the literature by differentiating itself from other models proposed in different areas of forensics by modeling the entire forensic process in the blockchain and by its distributed data storage features in the field of evidence storage. The developed model is considered to have the potential to make the processes of forensic laboratories more secure.