Ters yüz öğrenme yöntemi ve akran yöntemi ile işlenen basketbol derslerinin ilköğretim öğrencilerinin öğrenme düzeyleri, psikomotor, bilşsel ve duyuşsal erişi alanlarına etkisinin incelenmesi
An investigation into the impact of basketball lessons taught using the flipped learning and peer teaching methods on elementary students' learning levels, as well as their psychomotor, cognitive, and affective skills
- Tez No: 948609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma kapsmında, ters yüz öğrenmen ve akran yöntemi ile işlenen basketbol derslerinin ilköğrteim öğrencilerinin öğrenme düzeyleri, psikomotor ,bilişsel ve duyuşsal alanlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan Bilişim okulu 2020-2021 öğretim yılında öğrenim gören , fiziksel ve zihinsel herhangi bir engeli bulunmayan toplam 27 öğrencisinden oluşturulmaktadır. Aynı zamanda bu öğrencilerin tamamı bir basketbol kulübünde eğitim almaktalar. Bu araştırmada, öğrenciler iki farklı gruba ayrılacak ve her bir gruba farklı bir yöntem uygulanacaktır. Altı (6) hafta sürecek olan uygulamanın ilk haftasında deney ve kontrol gruplarına antrenman saatleri içinde ön test ölçümleri uygulanmıştır. Araştırmada olası bir etki yaratmamak için öğrencilere katıldıkları bir araştırmaya dahil oldukları söylenmiş olsa da hangi grubun deney grubu olduğu ve hangi grubun kontrol grubu olduğu bilgisi verilmemiştir. Basketbol Bilgi Testi ve Tutum Ölçeği açıklamaları her iki gruptaki katılımcılara verilmeden önce araştırmacı tarafından hazırlandı. Öğrenci verileri ve bir asistan antrenörün gözetiminde doldurulmuştur. Öğrencilere basketbol psikomotor erişim ölçeğinin ön test ölçümleri için spor salonuna gitmeleri gerektiği ve test hakkında bilgilendirme yapılacağı belirtilmiştir. Ölçümler, araştırmadan bağımsız olan ve test uygulamasına yardımcı olan iki antrenörün gözetiminde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, ters yüz öğrenme (flipped learning) ve akran öğretim yöntemlerinin basketbol derslerinde ilköğretim öğrencilerinin öğrenme çıktıları üzerindeki etkilerini incelemiştir. Bulgular, bu yenilikçi öğretim yaklaşımlarının, geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında, hem bilişsel hem psikomotor hem de duyuşsal alanlarda öğrencilere daha yüksek seviyede katkı sağladığını ortaya koymuştur. Özellikle, basketbol bilgi düzeyi, temel psikomotor beceriler (pas alma, V-kat hareketi, sola kat hareketi vb.) ve öğrenci tutumları üzerinde anlamlı bir gelişme sağladığı gözlemlenmiştir. Ters yüz öğrenme ve akran yöntemi, öğrencilerin basketbol oyun kurallarını ve temel becerilerini daha iyi kavramalarını sağlayarak bilişsel gelişimlerini olumlu yönde etkilemiştir. Bu yöntemle eğitim alan deney grubu, sadece bilgi edinme sürecinde değil, aynı zamanda bu bilgiyi uygulama becerisinde de daha etkili sonuçlar elde etmiştir. Ayrıca, basketbola karşı olumlu tutum ve motivasyonun arttığı gözlemlenmiş, özellikle öğrenci katılımının ve ilgi düzeyinin yenilikçi yaklaşımlar sayesinde önemli ölçüde yükseldiği belirlenmiştir. Psikomotor becerilerde elde edilen gelişmeler de, ters yüz öğrenme ve akran öğretim yöntemlerinin öğrencilerin fiziksel performanslarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Deney grubu, bu yöntemler sayesinde geleneksel yönteme kıyasla daha fazla gelişim göstermiştir. Ancak, temel basketbol becerilerinden bazıları, her iki grup arasında benzer sonuçlar doğurmuş olsa da, genel anlamda ters yüz öğrenme yönteminin daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak, basketbola karşı tutumlar açısından deney grubunda gözlemlenen olumlu değişimler, bu öğrenme yöntemlerinin öğrenci motivasyonunu artırmada ne denli etkili olduğunu göstermektedir. Yenilikçi öğretim yöntemleri, öğrencilerin spora olan ilgisini canlı tutmuş ve daha kalıcı öğrenme deneyimleri sağlamıştır. Buna karşın, geleneksel yöntemlerin basketbol tutumunu değiştirmede yetersiz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, ters yüz öğrenme yöntemi ve akran yönteminin basketbol eğitimi bağlamında bilişsel, psikomotor ve duyuşsal öğrenme hedeflerine ulaşmada etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Eğitimin sadece bilgi aktarımı değil, aynı zamanda öğrenci motivasyonunu, ilgisini ve katılımını artıracak şekilde tasarlanmasının önemini vurgulayan bu çalışma, gelecekteki araştırmalara da yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of basketball lessons taught using the flipped learning and peer teaching methods on elementary students' learning levels, as well as their psychomotor, cognitive, and affective skills. The research sample consists of 27 students from Bilişim School, located in the Çankaya district of Ankara, during the 2020-2021 academic year. All participants are physically and mentally able, with no impairments, and they are also actively training at a basketball club. This study, involved students divided into two groups, each receiving a different instructional method. During the first week of the six-week application period, the experimental and control groups were given pre-tests during their training hours. While students were informed that they were participating in a study, they were not told which group was the experimental group and which was the control group, to avoid potential bias. The researcher prepared the Basketball Knowledge Test and Attitude Scale and administered to participants without prior explanation. Students were informed that they would need to go to the gym for the pre-test measurements of the Basketball Psychomotor Skills Scale and were briefed about the tests. These measurements were conducted under the supervision of two independent coaches who were not involved in the research but assisted with test administration. This research investigated the impact of flipped learning and peer teaching methods on elementary students' learning outcomes in basketball lessons. The findings indicate that these innovative teaching approaches provide significantly higher benefits to students in comparison to traditional methods, both in cognitive, psychomotor, and affective domains. Notably, substantial improvements were observed in students' basketball knowledge, basic psychomotor skills (such as catching passes, V-cuts, left-side cuts, etc.), and attitudes toward the sport. The flipped learning and peer teaching methods positively influenced students' cognitive development by enhancing their understanding of basketball rules and basic skills. The experimental group, which received instruction through these methods, achieved more effective results in acquiring knowledge and applying it. Furthermore, it was observed that these methods boosted students' motivation and positive attitudes toward basketball, with increased participation and engagement levels attributed to the innovative teaching strategies. The improvements in psychomotor skills also demonstrated that the flipped learning and peer teaching methods positively impacted students' physical performance, with the experimental group showing greater progress compared to the control group. While some fundamental basketball skills showed similar results across both groups, overall, the flipped learning method proved to be more effective. Finally, the positive shifts in attitudes toward basketball observed in the experimental group highlight the effectiveness of these teaching methods in increasing student motivation. The innovative instructional approaches kept students' interest in the sport alive, resulting in more lasting learning experiences. On the other hand, traditional methods were found to be insufficient in changing students' attitudes toward basketball. In conclusion, the study demonstrates that flipped learning and peer teaching methods effectively achieve cognitive, psychomotor, and affective learning objectives in basketball education. This research underscores the importance of designing educational approaches that transfer knowledge and enhance student motivation, interest, and engagement, providing a guiding framework for future studies in the field.