Cerrahi hastalarda anksiyete düzeyi ile kişilik tipi özelliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between anxiety level and personality type traits in surgical patients
  1. Tez No: 948615
  2. Yazar: ÇAĞLA GÜL SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Cerrahi girişimler, bireylerde hem fizyolojik hem de psikolojik olarak yüksek düzeyde stres yaratan yaşam olayları arasında yer almakta ve bu süreçte sıklıkla anksiyete geliştiği görülmektedir. Cerrahi süreçte yaşanan anksiyete düzeyini etkileyen birçok bireysel değişken bulunmakta olup, son yıllarda kişilik yapısı da bu değişkenler arasında önemli bir yer edinmiştir. Bu bağlamda, A tipi kişilik özelliğine sahip bireylerin stresli yaşam olaylarına daha hassas tepkiler verdikleri ve cerrahi süreçte daha yoğun anksiyete yaşadıkları ileri sürülmektedir. Bu araştırmanın amacı, elektif cerrahi geçirmesi planlanan bireylerde A tipi kişilik özellikleri ile durumluk ve sürekli anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanan bu araştırma, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi genel cerrahi kliniğinde yürütülmüş ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 150 bireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve A Tipi Kişilik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre A tipi kişilik özellikleri ile durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca bazı sosyodemografik değişkenlerin de anksiyete düzeylerini etkilediği görülmüştür. Elde edilen bulgular, hemşirelik uygulamalarında bireyselleştirilmiş bakım planlarının oluşturulmasında ve cerrahi hastalarda psikolojik destek gereksinimlerinin belirlenmesinde yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Surgical interventions are among the life events that create a high level of stress both physiologically and psychologically in individuals, and anxiety is frequently observed during this process. There are many individual variables that influence the level of anxiety experienced during the surgical process, and in recent years, personality structure has gained importance among these variables. In this context, individuals with Type A personality traits are suggested to respond more sensitively to stressful life events and experience higher levels of anxiety during the surgical process. The aim of this study is to evaluate the relationship between Type A personality traits and state-trait anxiety levels in individuals scheduled for elective surgery. Designed as a descriptive and correlational study, this research was conducted in the general surgery clinic of Zonguldak Atatürk State Hospital and included 150 individuals who met the inclusion criteria. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the State-Trait Anxiety Inventory, and the Type A Personality Scale. According to the findings, a significant and positive correlation was found between Type A personality traits and both state and trait anxiety levels. Additionally, some sociodemographic variables were also found to affect anxiety levels. The results obtained from this study may serve as a guide in developing individualized nursing care plans and identifying psychological support needs in surgical patients