Eleştirel dinleme eğitiminin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin eleştirel dinleme becerilerine ve dinlemeye ilişkin bilişsel yapılarına etkisi
The effect of critical listening instruction on the critical listening skills and cognitive structures related to listening of fourth-grade primary school students
- Tez No: 948640
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KAF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf Türkçe dersinde uygulanan eleştirel dinleme eğitiminin öğrencilerin eleştirel dinleme becerilerine ve dinleme kavramına ilişkin bilişsel yapılarındaki değişime etkisini incelemektir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılının güz döneminde Siirt ili merkez ilçesinde yer alan bir devlet okulunun iki farklı dördüncü sınıf şubesinde biri deney diğeri kontrol grubu olmak üzere 69 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin eleştirel dinleme becerilerini ve dinlemeye ilişkin bilişsel yapılarını derinlemesine inceleyebilmek için nicel ve nitel yöntemin bir arada kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri eleştirel dinleme testi, kelime ilişkilendirme testi, öğrenci ve araştırmacı günlükleri, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın uygulama süreci başlamadan önce Eleştirel Dinleme Testi yardımıyla her iki gruptaki öğrencilerin mevcut durumları incelenmiştir. Deney grubuna yönelik eleştirel dinleme becerisini geliştirmeye yönelik uygulamalar on hafta ve 40 ders saati sürmüştür. Uygulama sonunda eleştirel dinleme testi sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin eleştirel dinleme testi toplam puanlarına ilişkin öntest ve sontest başarı puan ortalamalarının karşılaştırılması amacıyla t testi analizi yapılmıştır. Bununla birlikte deney ve kontrol gruplarının eleştirel dinlemenin alt boyutlarına ilişkin öntest ve sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı MANOVA testi ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının sontest puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık çıkması sonucunda bu farkın kaynağını belirlemek amacıyla anlama, sorgulama, çıkarımda bulunma ve değerlendirme boyutları ANOVA ile karşılaştırılmıştır. Kelime ilişkilendirme testinde ise deney grubunun öntest ve sontest için ayrı ayrı olacak şekilde dinleme anahtar kavramına yönelik yazdıkları kelimelerin sıklıklarını gösteren frekans tabloları oluşturulmuştur. Bu frekans tabloları esas alınarak kesme noktası tekniği ile kavram ağları ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarını derinleştirmek amacıyla nitel verilerden öğrenci günlükleri ve araştırmacı günlükleri her dersin sonunda, yarı yapılandırılmış görüşme formları ise deneysel işlemin sonunda gönüllü on iki öğrenci ile elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre eleştirel dinlemeye ilişkin toplam puan ortalamalarının karşılaştırılabilmesi amacıyla yapılan bağımsız gruplar t testi sonuçlarına göre, sontest toplam puan ortalamalarında gözlemlenen farkın deney grubu lehine olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin anlama, sorgulama, çıkarımda bulunma ve değerlendirme alt boyutlarına ait sontest başarı puan ortalamalarına ilişkin yapılan ANOVA testi sonucunda, tüm boyutlarda deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin kelime ilişkilendirme testi aracılığıyla dinleme kavramına yönelik ürettikleri kelimeler 176 kez tekrar etmiş iken, eleştirel dinleme eğitimi sonrasında aynı anahtar kavrama ilişkin üretilen kelimeler 247 kez tekrar edilmiştir. Deney grubu ile uygulama sonrası yapılan görüşmelerde eleştirel dinlemeyi anlayarak dinleme ve sorgulayarak dinleme kategorileri çerçevesinde algıladıkları belirlenmiştir. Bunun yanında ilkokulda eleştirel dinleme eğitiminin dördüncü sınıftan önce verilmesi gerektiği öğrenciler tarafından ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of critical listening education implemented in the fourth-grade Turkish language course on students' critical listening skills and the changes in their cognitive structures related to the concept of listening. The study was conducted during the fall semester of the 2023-2024 academic year in two different fourth-grade classes of a public school located in the central district of Siirt, Turkey, with a total of 69 students, one class serving as the experimental group and the other as the control group. A mixed-methods research design, incorporating both quantitative and qualitative methods, was employed to thoroughly investigate students' critical listening skills and their cognitive structures related to listening. Data were collected using a Critical Listening Test, a Word Association Test, student and researcher diaries, a semi-structured interview form, and a personal information form. Prior to the implementation phase, the Critical Listening Test was administered to assess the baseline performance of both groups. The experimental group participated in critical listening skill development activities over a period of ten weeks, totaling 40 instructional hours. At the conclusion of the intervention, a t-test analysis was conducted to compare the pre-test and post-test mean achievement scores of the experimental and control groups on the Critical Listening Test. Additionally, a MANOVA test was used to analyze whether there was a significant difference between the pre-test and post-test mean scores of the experimental and control groups concerning the sub-dimensions of critical listening. Following the identification of a significant difference in post-test mean scores between the groups, an ANOVA test was conducted to determine the source of this difference across the sub-dimensions of comprehension, questioning, inference, and evaluation. For the Word Association Test, frequency tables were created to display the frequency of words generated by the experimental group in response to the key concept of“listening”in both pre-test and post-test phases. Based on these frequency tables, concept networks were developed using the cut-off point technique. To deepen the quantitative findings, qualitative data were collected through student and researcher diaries recorded at the end of each lesson and semi-structured interviews conducted with twelve volunteer students at the conclusion of the experimental process. The results of the independent samples t-test, conducted to compare the total mean scores for critical listening, indicated that the difference observed in post-test total mean scores was in favor of the experimental group. Furthermore, the ANOVA test results, which compared the post-test mean achievement scores of the experimental and control groups across the sub-dimensions of comprehension, questioning, inference, and evaluation, revealed significant differences in favor of the experimental group across all dimensions. Additionally, in the Word Association Test, the experimental group students generated words related to the concept of listening 176 times in the pre-test, while after the critical listening education, the same key concept elicited 247 word repetitions. In the interviews conducted with the experimental group following the intervention, students perceived critical listening within the framework of“listening with comprehension”and“listening with questioning”categories. Moreover, students expressed that critical listening education should be introduced in primary schools before the fourth grade.