The place of green certified buildings in the housing market: an assessment of price and supply dynamics
Konut piyasasında yeşil sertifikalı binaların yeri: fiyat ve arz dinamikleri üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 948668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL BURCU ÖZDEMİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
İklim değişikliği, çevresel felaketlerin sıklığını ve şiddetini artırarak yapılı çevreyi tehdit etmektedir. Aynı zamanda, binalar da küresel enerji tüketiminin %37'sini oluşturarak iklim krizine katkıda bulunmaktadır. Bu karşılıklı etkileşim, konut sektöründe sürdürülebilir çözümlerin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, yeşil bina sertifikasyon sistemleri çevresel etkileri azaltmayı hedefleyen kritik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Ancak kentsel ölçekte potansiyel sadece çevresel kaygılarla değil, aynı zamanda piyasa koşulları, üretim süreçleri ve kullanıcı davranışlarıyla da şekillenmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki yeşil bina sertifikalı konutların konut piyasasındaki konumunu, fiyat ve arz dinamikleri açısından analiz etmektedir. Araştırma kapsamında, Ankara, İstanbul ve İzmir'deki sertifikalı ve sertifikasız konutlar, satış-kira fiyatları ve emlak ilan yoğunlukları bakımından karşılaştırılmıştır. Fiyat istikrarı ve piyasa belirsizliğini değerlendirmek için standart sapma ve varyasyon katsayısı gibi istatistiksel göstergeler kullanılmıştır. Analiz, erişilebilirlik tartışmasına dolaylı göstergeler aracılığıyla katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bulgular, yeşil sertifikalı konutların belirli konumlarda ve projelerde yoğunlaştığını göstermektedir. Uluslararası alanda bu konutlar genellikle lüks segmentte yer alırken, Türkiye'de henüz istikrarlı bir fiyat düzeyi oluşmamıştır. Bazı projelerde fiyatlar yüksek seyrederken, bazıları sertifikasız konutlarla benzer seviyededir. Çalışma, mevcut fiyat ve arz yapısının, sürdürülebilir kentsel gelişim hedeflerine uygun, uygun fiyatlı ve dengeli bir konut stokunu desteklemek için yetersiz olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change threatens the built environment by increasing the frequency and severity environmental disasters. At the same time, buildings contribute to the climate crisis, accounting for 37% of global energy consumption. This mutual interaction reveals the need for sustainable solutions in the housing sector. Therefore, green building certification systems stand out as a critical tool to reduce environmental impacts. However, the potential at the urban scale is shaped not only by environmental concerns but also by market conditions, production processes and user behavior. This study analyzes the position of green certified housing in Türkiye's housing market through the lens of price and supply dynamics. Within the scope of the research, certified and non-certified houses in Ankara, İstanbul and İzmir are compared in terms of sales- rental prices, as well as property advertisement density. Statistical indicators such as standard deviation and coefficient of variation are utilized to assess price stability and market uncertainty. The analysis aims to contribute to the affordability debate through indirect indicators. The findings show that green-certified homes are concentrated in specific locations and projects. Internationally, such homes are often positioned in the luxury segment, whereas in Türkiye, a stable price level has not yet been established. While prices are high in some projects, in others they are similar to those of non-certified homes. The study concludes that the current price and supply structure remains insufficient to support an affordable and balanced housing stock aligned with sustainable urban development goals.